Křížový vrch (Krzyżowa Góra), pierwotnie zwana Rozsochatec, czasami również Křížová cesta (droga krzyżowa), znajduje się około jednego kilometra od głównego wejścia i naprzeciwko skalnego miasta Adršpach.
Křížový vrch – Adršpach
Wzgórze Křížový vrch wznosi się na wysokość 667 m n.p.m. i oferuje naprawdę piękny widok na całą okolicę. Na szczyt można dostać się nowo zrekonstruowaną drogą krzyżową, której historia sięga XVII wieku. Żeliwne stacje drogi krzyżowej są wmurowane w skały wyściełające ścieżkę w formie płaskorzeźb. W drodze na szczyt trzeba pokonać schody i stupy wykute w skałach, a w niektórych miejscach strome drewniane stopnie. Na szczycie znajduje się żelazny krzyż z 1857 r. na piaskowcowej podstawie z figurami św. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Skały Adrszpaskie, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć również Karkonosze.
Ruiny kościoła Panny Marii na wzniesieniu Kopeček
Bez wieży, bez dachu, bez kratownic. Kościół pielgrzymkowy na wzniesieniu Kopeček, około dwa kilometry dalej od wejścia na drogę krzyżową wiodącą na Křížový vrch.
Kościół został zbudowany w 1667 roku na miejscu starszej drewnianej kaplicy przez właściciela majątku hrabiego Leopolda Oldřicha Libštejnskiego z Kolovratu. Pod posadzką kościoła kazał wybudować grobowiec rodzinny dla wymarłej z czasem gałęzi rodu z Chateau. W 1786 r. kościół został zamknięty i zlikwidowany w ramach reform józefińskich. Meble zostały sprzedane, a figura Panny Marii została przeniesiona do kościoła Świętej Trójcy w miejscowości Zdonov. Trumny z relikwiami zostały przeniesione do kościoła w Zdonowie. Samego kościoła nie można było sprzedać, więc przez kilka lat służył jako spichlerz.
Mimo oficjalnego zamknięcia, kościół był jeszcze w XIX wieku okazjonalnie wykorzystywany do celów religijnych. Ze względu na wysokie koszty jego utrzymania, stopniowo niszczał i w 1870 r. został ostatecznie zamknięty, a dach zerwano na polecenie władz, grożąc zawaleniem. Po bokach łuku triumfalnego budowano boczne kaplice, a koniec był połączony z nim pochyłymi ścianami; górny portal przybierał w ten sposób kształt regularnego ośmiokąta. Ściany są nie podzielone, doświetlone niskimi, półkolistymi oknami osadzonymi w górnych partiach ścian. Mury składają się z nieregularnych bloków z okazjonalną domieszką cegieł, jedynie narożniki są wzmocnione regularnymi blokami. Wewnątrz kościoła i w jego najbliższym otoczeniu zachowały się pozostałości elementów architektonicznych, zwłaszcza okładziny portali.