Przez zamiłowanie do modernizmu w sztuce i architekturze, ten obiekt to jeden z naszych typów w zwiedzaniu Brna. Funkcjonalistyczny Alfa Passage (Pasaż Alfa) znajduje się na rogu ulic Jánská i Poštovská oraz łączy z budynkami na Placu Wolności. Okazały blok mieszkalny z pasażem handlowym został zbudowany przez Františka Hrdinę według planów Bohuslava Fuchsa, które zostały później zmodyfikowane.
Prace nad ośmiopiętrowym budynkiem trwały w różnych fazach do 1937 roku, ale już w 1932 roku w piwnicy kina Alfa, gdzie obecnie znajduje się teatr HaDivadlo, rozpoczęto wyświetlanie filmów.
Kompleks składa się z jednopiętrowej hali handlowej z galerią i świetlikami. Z pasażu prowadzi osiem wyjść do części mieszkalnej, w której znajduje się około 180 mieszkań. W części podziemnej funkcjonuje Metro Music Bar, a ponadto w pasażu znajduje się kilkanaście sklepów i kawiarni.
Historia Alfa Passage
Wielofunkcyjny kompleks Alfa Passage (Pasaż Alfa) w Brnie wyrósł na miejscu dawnych barokowych domów arystokratycznych rodziny Mitrovskich i barona von Freyenfel. W 1930 roku posiadłość od ówczesnych właścicieli nabył brneński budowniczy František Hrdina, który zlecił rozbiórkę podupadłych budynków. Zwrócił się do architekta Bohuslava Fuchsa z prośbą o zaprojektowanie okazałego bloku mieszkalnego z pasażem handlowym i kinem. Jego projekt zakładał wieżyczkę w narożniku, opaksytową okładzinę i wyraźne poziome podziały konstrukcji za pomocą okien wstęgowych. Projekt Fuchsa został jednak ponownie opracowany przez biuro techniczne firmy Hrdina. Być może budowniczy był oczarowany ideą pierwszego w Brnie drapacza chmur w stylu amerykańskim i postanowił podwyższyć narożną wieżę do 14 pięter. Jednak surowe przepisy i skomplikowane problemy ze stabilnością doprowadziły do budowy bardziej umiarkowanej dziewięciopiętrowej wersji. Budowa pałacu przebiegała w kilku etapach aż do 1937 roku. Pierwszy pokaz filmu „Białe oczarowanie” odbył się w kinie Alfa w piwnicy 28 lutego 1932 roku.
Architektura i funkcjonalność Pasażu Alfa w Brnie
Kompleks składa się z jednopoziomowej hali handlowej z galerią osłoniętą szklanym dachem, która na wyższych poziomach jest połączona trzema dziedzińcami ze skrzydłami mieszkalnymi. Część handlowa ma wpływ na fasadę parteru i pierwszego piętra z dużymi oknami wystawowymi, na najwyższych piętrach znajdują się tarasy widokowe. W pasażu znajduje się osiem wejść do około 180 mieszkań o różnej wielkości, wyposażonych w centralne ogrzewanie i dostępnych za pomocą wind. Pierwotnie w piwnicy znajdowało się kino Alfa dla 800 widzów oraz bar taneczny Metro-Hall. Na półpiętrze pasażu handlowego znajdowała się przestronna kawiarnia, która według projektu Fucha miała zawierać salę bilardową, szachową i klubową. Ostateczną aranżację wnętrz kina i kawiarni zaprojektował architekt Norbert Troller. Obecnie w dawnym kinie Alfa, czynnym do 2003 roku, mieści się teatr HaDivadlo, a oryginalna kawiarnia wykorzystywana jest na powierzchnie handlowe. W piwnicy dostępnej od ulicy Po tovskiej wznowiono działalność klubu muzycznego Metro.