Borówkowa w Górach Złotych jest jednym z najwyższych i najbardziej malowniczych szczytów w Sudetach Wschodnich. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej, na wysokości 900 m n.p.m. Główną atrakcją szczytu jest słynna wieża widokowa na Borówkowej. Nasz szlak prowadzi od czeskiej strony, z miejscowości Javornik.
Szczyt Borówkowa jest częścią głównego grzbietu Gór Złotych, który rozciąga się od Przełęczy Puchaczówka na północy do Przełęczy Lądeckiej na południu. Ze szczytu roztacza się piękny widok na okoliczne pasma górskie, takie jak Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Góry Złote i Opawskie. Szczyt Borówkowa jest popularnym celem wycieczek pieszych i rowerowych, zarówno latem jak i zimą. W pobliżu szczytu po polskiej stronie znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem, schronisko PTTK „Na Śnieżniku” czy wieża widokowa na Czernicy. Po czeskiej zaś stronie czekają nas między innymi takie atrakcje jak Szlak sztolni i kopalni złota w Górach Opawskich czy Leśny Bar samoobsługowy w Lipová-lázně.
Borówkowa w historii
Szczyt Borówkowa jest także miejscem historycznym, ponieważ w czasie II wojny światowej znajdowała się tu granica między III Rzeszą a Protektoratem Czech i Moraw. W 1945 roku doszło tu do walk między wojskami niemieckimi a radzieckimi, a po wojnie szczyt był częścią tzw. zielonej granicy między Polską a Czechosłowacją.
Wieża widokowa na Borówkowej
Wieża na Borówkowej w Górach Złotych jest jednym z ciekawszych i najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych w regionie. Budowa okrągłej wieży została zaprojektowana na nośnej konstrukcji stalowej z drewnianą okładziną. Całkowita wysokość wieży na Borówkowej to 25 i pół metra, zaś platforma widokowa znajduje się na wysokości 24 metrów i prowadzi na nią 155 stopni schodów. Wieża umiejscowiona jest na samym szczycie Borówkowej. Czynna jest dla zwiedzających przez cały rok a wstęp jest darmowy. Obok wieży znajduje się również murowane schronienie dla turystów.
Historia wieży widokowej na Borówkowej
Historia wieży widokowej na Borówkowej (898 m n.p.m.) rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Początkowo była to niewielka drewniana konstrukcja zbudowana przez administrację ówczesnego uzdrowiska Landeck tuż przy granicy Prus i Austro-Węgier. Wieża widokowa na Borówkowej umożliwiała odwiedzającym uzdrowisko nie tylko widok na Kłodzko i Śnieżnik, ale także na Śląsk i Morawy po drugiej stronie. Wieża szybko jednak popadła w ruinę, a na jej miejscu w 1890 r. lokalna organizacja turystyczna wybudowała nową wieżę widokową.
Nowa wieża widokowa była wówczas licznie odwiedzana przez gości uzdrowiska oraz turystów z Kłodzka i Śląska, zwłaszcza z Javornika. Jednak po dziesięciu latach schody złamały się pod dwiema turystkami, powodując u nich poważne obrażenia i kosztując sekcję znaczną kwotę odszkodowania. Podczas inspekcji wieży okazało się, że większość drewna jest spróchniała. Zanim wieża została rozebrana, 11 września 1900 r. zniszczona konstrukcja zawaliła się pod wpływem podmuchu wiatru.
Przez kilka lat trwały spory o to, czy nowa wieża widokowa na szczycie Bórówkowej w ogóle powinna zostać odbudowana i przez kogo. Kolejna wieża została zbudowana według planów inż. Huberta Utnera z Javornika jako drewniana konstrukcja z przestronnym tarasem widokowym na wysokości 21 metrów. Inauguracja otwarcia wieży nastąpiła 30 sierpnia 1908 roku.
Kiedy po 14 latach wieża widokowa ponownie się zawaliła, sekcja Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Turystycznego ostatecznie przejęła inicjatywę nad budową nowej konstrukcji. Zamiast wieży powstała chata o nazwie Hedelkoppe po morawskiej stronie granicy, ponownie według planów planami inż. Utnera. Chata została oddana do użytku w 1930 r. i była popularnym celem wycieczek w okolicy. Do dziś zachowały się fundamenty z fragmentami murów i część piwnicy. W miejscu tym stoi tablica informacyjna.
Współczesna wieża widokowa na szczycie Borówkowej
Po pięciu latach starań miastu Javorník udało się zebrać fundusze na budowę wieży widokowej na Borówkowej i tym samym kontynuować tradycję uzdrowiskowej wieży widokowej na Borówkowej, która rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Po przygotowaniach administracyjnych, które polegały m.in. na przygotowaniu dokumentacji projektowej, załatwieniu pozwoleń na budowę i bezskutecznym ubieganiu się o dotację SAPARD, udało się pozyskać dotację z programu współpracy transgranicznej INTERREG IIIA Czechy-Polska. Budowa aktualnej wieży odbywała się w latach 2005-2006. Więcej informacji o projekcie i przebiegu budowy tutaj.
Skalna formacja Vysoký kámen
W drodze powrotnej z Borówkowej do Javornika warto odwiedzić formację skalną Vysoký kámen (691 m n.p.m.).
Borówkowa czy „Borówkowa Góra”?
Borówkowa to nazwa szczytu. „Borówkowa Góra” to błędne określenie pochodzące wprost tłumaczenia czeskiej nazwy, tj. Borůvková hora.
Pogoda w Górach Złotych
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.