Klasyk. Butelka Nalgene Wide Mouth rozsławiła amerykańskiego producenta na cały świat i nie bez powodu jest to najczęściej używana butelka turystyczna. Przy okazji, porównujemy ją z nowym, bliźniaczym produktem marki Helikon.
Już dawno zrezygnowaliśmy z zakupu wody w plastikowych butelkach PET, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych. Korzystamy filtrowanej wody kranowej – w domu stosujemy system Brita, w podróży i na szlaku filtr Sawyer Mini. Jesteśmy świadomi niekorzystnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko, nasze zdrowie, zagrożenia dla klimatu i tematy proekologiczne nie są nam obojętne. Ponadto poczucie wolności i niezależności jest ekstra – choćby, jak w tym przypadku – od wody sprzedawanej w sklepie.
Butelka Nalgene – nie od razu trafiliśmy na święty Święty Graal
Od czasu, kiedy zdecydowaliśmy się na butelkowanie wody kranowej i ze źródeł napotkanych na szlaku, zanim do naszego zestawu turystycznego dołączyła butelka Nalgene, przerobiliśmy kilka innych modeli, różnych producentów. Stąd ten wpis – być może komuś zaoszczędzi czasu i paru groszy wyrzuconych w błoto, nie wspominając o śmieciach. Chyba nie ma sensu podawania nazw nieudanych produktów, z jakich wcześniej korzystaliśmy. Dość powiedzieć, że były to marki znane i lubiane, gdzie renoma była głównym czynnikiem zaufania i decyzji o zakupie. Przykłady wtop: nieszczelne zakrętki, odpadające pokrywki, chłonięcie zapachu detergentów po umyciu.
Czara goryczy wylała się wraz z mokrą zawartością plecaka, w trakcie jednej z wycieczek, kiedy użytkowaliśmy dość nowy produkt i serwisowany zgodnie z instrukcją obsługi. Trzeba było podejść do tematu wyboru nowych butelek od początku. Po zakupie Nalgene Wide Mouth, zamknęliśmy rozdział poszukiwań i na długie lata, wnioskując po dotychczasowym doświadczeniu ich użytkowania i gwarancji producenta
Jaka jest budowa butelki Nalgene
Butelka Nalgene Wide Mouth idealnie leży w dłoniach. Ścianki naczynia są twarde i sztywne, a elastyczność tworzywa wyczuwalna jest dopiero przy użyciu naprawdę dużej siły. Gdyby nie jego lekkość, można odnieść wrażenie użytkowania szklanego produktu.
Z pośród kilku modeli butelek Nalgene wybraliśmy modele jednolitrowe (32oz), z szerokim wlewem, o średnicy 6,3 cm. Takie rozwiązanie jest wygodne pod kątem picia, nabierania wody z nisko położonych źródeł, możliwości wrzucenia do butelki np. cytryny czy saszetki z herbatą, włożenia łyżki lub wlania płynów gęstszych niż woda. Ważna jest również łatwość dokładnego, ręcznego umycia i w zmywarce. Ponadto, przy szerokiej szyjce butelki woda w niej trudniej zamarza.
Proporcje rozmiaru butelki, zapewniają wygodę w niemal każdej konfiguracji pakowania plecaka czy przewożenia butelki w sakwie rowerowej. W pionie, czy w poprzek – butelka zawsze idealnie się układa. Pod tym względem chapeau bas dla producenta.
Z jakiego materiału wykonana jest butelka Nalgene
Tworzywo z jakiego wykonane są naczynia i butelka Nalgene to Tritan, materiał stworzony i wyprodukowany przez Eastman Chemical Company. Tritan to najbezpieczniejszy plastik (kopolimer) w zastosowaniach spożywczych, wolny od bisfenolu A – BPA, a także od bisfenolu S – BPS. Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że wiele produktów opisanych jako BPA-free, zawiera w składzie BPS, który również jest szkodliwy. Tutaj mamy spokój. Tritan jest też odporny na działanie temperatur w zakresie od -40 do 100 st. C. Podobnie jak szkło, nie zmienia smaku i zapachu płynów i nie jest podatny na przebarwienia, po użyciu innych płynów niż woda. Wszystko to, przy zachowaniu ogromnej odporności mechanicznej i niskiej wagi. Tritan jest ekologiczny, a powstałe z niego opakowania można poddać recyklingowi.
Nie wiemy konkretnie, z jakiego materiału wykonana jest natomiast zakrętka. Nalgene zapewnienie o zastosowaniu materiałów wolnych od BPA/BPS. Wykonana jest z jednolitego materiału. Nie są wykorzystywane żadne dodatkowe uszczelki ani elementy, poza uchem, dzięki któremu zakrętki po odkręceniu nie musimy nigdzie odkładać lub trzymać – czasem brudnymi dłońmi. Ergonomia kształtu ząbkowanego chwytu nakrętki to również element, który poza względami praktycznymi, pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkowania. Dzięki niemu i sporemu gwintowi, do szczelnego zakręcenia butelki nie jest wymagana duża siła, a nawet niedbale zamykana zachowuje szczelność. Ponadto, zakręcanie i odkręcanie zakrętki zimą przez rękawiczki jest równie wygodne.
Dostępne w sprzedaży są również zapasowe nakrętki i inne akcesoria, co świadczy tylko o tym, jaką żywotność producent przewidział dla tritanowego naczynia.
Butelka Nalgene Wide Mouth vs Helikon Tritan Wide Mouth
Niedawno pojawił się na rynku produkt łudząco podobny do swojego pierwowzoru i chyba nie ma co owijać, że nawiązań nie brakuje. Chodzi mianowicie o produkt Helikona, nazwany – o ironio – Tritan Wide Mouth. Z produktów Helikona korzystamy niemal na co dzień, od wielu lat i cenimy sobie ich produkty. No, może pomijając kwestię powtarzalności parametrów. Od kiedy Helikon wziął chłopaków z Survivaltech jako ambasadorów marki, w ich ofercie stale pojawiają się kolejne produkty w kategorii outdoor i bushcraft. Nowa butelka jest jednym z nich.
Jak sama nazwa wskazuje, butelka Helikona również wykonana została z Tritanu, zakrętka określana jest jako BPA-free. W tym wydaniu ścianki butelki są jednak nieznacznie, ale wyraźnie i wyczuwalnie cieńsze niż w Nalgene. Proporcje naczynia w porównaniu do pierwowzoru są praktycznie 1:1. Zakrętka to również jednolity odlew, poza paskiem, bez dodatkowych uszczelek. Niestety, krawędź nakrętki jest zbyt wygładzona, przez co daje nieco mniej pewny chwyt i komfort użytkowania spada w sytuacji, kiedy mamy mokre lub mocno spocone dłonie, albo korzystamy z rękawiczek. Ten element zdecydowanie wymaga poprawy.
Kupując butelkę Helikon Tritan Wide Mouth, w zestawie otrzymujemy jeszcze dodatkowy element w postaci sitka, które zapewne leci do kosza zaraz po zakupie lub zgubione gdzieś w lesie czy górach przeleży tam kolejne setki lat. No, chyba że wpadnie do środka butelki podczas wkładania, a nie trzeba się wcale starać, to może wtedy zostanie z nami na dłużej.
Tak czy inaczej, warto kupić butelkę Helikona zamiast Nalgene? Różnica w cenie to nawet 30 proc. mniej od ceny pierwowzoru. Więc jeśli ktoś szczególnie dba o poziom wydatków, to oczywiście tak. Bo produkt Helikona, jak najbardziej spełnia swoje założenia, a oszczędność w cenie i jakości produktu w stosunku do oryginału jest uczciwa. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że zamierzamy korzystać z tego typu butelek następnych kilka lat, to ta różnica nie wydaje się już tak znacząca przy podejmowaniu decyzji. Uwzględniając wymienne zakrętki w Nalgene, wybór jest jeszcze łatwiejszy.
Czy warto kupić butelkę Nalgene?
Butelka Nalgene Wide Mouth to nasz wybór, z uwagi na jakość i pewność wykorzystanych materiałów oraz ergonomię produktu. Polecić je możemy wszystkim, którzy planują zakup butelek wielokrotnego użytku przez lata, bez żadnych kompromisów. Warto też lepiej rozejrzeć się wśród ofert sprzedaży. W trakcie pisania recenzji trafiliśmy na trzy zaufane sklepy internetowe, gdzie cena butelek Nalgene była o ok. 23% niższa, od standardowej ceny.
Przy okazji warto zaznaczyć, że Nalgene angażuje się w proekologiczne kampanie społeczne, jak na przykład akcja #RockNRefill, gdzie celem jest zredukowanie do minimum zużycia butelek PET w trakcie najbardziej popularnych letnich festiwali muzycznych organizowanych w Stanach, a 100% datków zebranych dzięki sprzedaży butelek przeznaczone zostaje na wsparcie organizacji non-profit.
Może zainteresuje Cię również
Magazyn turystyczny – przykład udanego projektu wydawniczego
Tym razem odwiedzimy ciepłe i bardziej egzotyczne miejsce. Zapraszamy na wyspę Lombok i artykuł o tym, jak powstał magazyn turystyczny Best in Lombok, który który miałem okazję zaprojektować dla indonezyjskiego wydawnictwa.