Czasopisma turystyczne i magazyny, głównie o tematyce górskiej i outdoorowej, dostępne na naszym rynku wydawniczym. Jest też kilka tytułów zagranicznych. Zestawienie obejmuje magazyny płatne oraz darmowe publikacje w formie cyfrowej.
Prezentowane poniżej wydawnictwa to przy okazji niejako lista osobista z naszej własnej biblioteki. Bo tak się dobrze składa, że autor niniejszego przeglądu bezgranicznie kocha prasę i czasopisma! Jako jej czytelnik, a zarazem profesjonalny typograf, projektant publikacji drukowanych i cyfrowych. Od ponad 20 lat prowadzi studio projektowe typograficznie.pl, gdzie na co dzień z największym zaangażowaniem oddaje się swojej pasji zawodowej, współpracując z największymi redakcjami w kraju i za granicą. Efektem tych prac są doskonale opracowane magazyny i książki. Jedną z takich publikacji jest przewodnik turystyczny Best In Lombok (patrz: Przykład naszego udanego projektu wydawniczego).
Lista przedstawionych czasopism i publikacji:
- Magazyn Na Szczycie
- Czasopismo Sudety
- wydawnictwa VisitCzechRepublic
- Outdoor Magazyn
- Przystanek Dolny Śląsk
- Góry – Górski Magazyn Sportowy
- Tatry
- Gazeta Górska
- Karkonosze – Czasopismo Sudetów Zachodnich
- Na Szlaku
- Backpacker Magazine
- Trail Magazine
- Outside Magazine
- The Great Outdoors
- Blade Magazine
Mam nadzieję, że zachęcę Was do czytania. Być może artykuł w którejś z prezentowanych publikacji będzie inspiracją do następnych udanych wycieczek lub wskaże kierunek rozwijania Waszych pasji. Takim właśnie odkryciom polecam niniejsze zestawienie.
Na Szczycie – Magazyn Ludzi Gór
Magazyn Na Szczycie to stosunkowo młode czasopismo, które na dobre zagrzało już swoje miejsce i pozycję wśród starszych tytułów na rynku komercyjnych wydawnictw o tematyce górskiej i outdoorowej. Przy okazji, doskonale wypełniając pewną lukę pomiędzy tytułami typowo turystycznymi czy regionalnymi, a magazynami dla czytelników preferujących zaawansowną turystykę i aktywności. I chociaż takie artykuły na łamach również znajdziemy, to na pewno nie jest to magazyn tylko dla wyczynowców. W chwili pisania tego zestawienia czasopismo wydawane jest w cyklu dziesięciu numerów rocznie.
Teksty i merytoryka magazynu Na Szczycie kierowana jest do wszystkich kochających górskie wędrówki, trekking, wspinaczkę i każdą formę aktywnego wypoczynku nad poziomem morza, tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Opisywane historie i relacje mają swój początek u stóp Tatr, dalej ciągną się przez Beskidy, Sudety, aż po alpejskie szczyty i Himalaje. Ponadto każde wydanie zawiera porady, wskazówki, wywiad, recenzje outdoorowych nowości sprzętowych, eksperckie testy ekwipunku oraz propozycje najciekawszych szlaków górskich.
Przy okazji warto wspomnieć, że wydawca pisma Na Szczycie, firma Event Concept z Katowic jest również organizatorem cyklicznych konferencji Bezpieczeństwo Na Szczycie, której główni prelegenci to ratownicy, przewodnicy, instruktorzy wspinaczki, lekarze i naukowcy, członkowie m.in. TOPR, GOPR, PTTK i PZA. Konferencja w 2023 roku zgromadziła ponad 700 uczestników.
Gdzie kupić magazyn Na Szczycie? Czasopismo znajdziemy w formie drukowanej na półkach salonów prasowych. Ponadto dostępne jest e-wydanie Na Szczycie. Wydawca udostępnił też na swojej stronie internetowej archiwalne i darmowe numery magazynu Na Szczycie.
Czasopismo Sudety
Pierwszy numer czasopisma Sudety ukazał się w 2001 roku i od początku, w niemal niezmienionej formie i charakterze poświęcone jest kulturze, historii oraz przyrodzie polskich, czeskich i niemieckich Sudetów. Jest to jedna z naszych ulubionych pozycji czytelniczych. Magazyn Sudety na swoich łamach przedstawia nie tylko powszechnie znane i licznie odwiedzane miejsca, ale także te, które nie trafiają na karty oficjalnych przewodników, gdzie nie wiodą standardowe szlaki i rajdy. Dwumiesięcznik Sudety przypomina o wielowiekowym dziedzictwie i wspólnocie kilku narodów, sprzyjając budowaniu tożsamości kulturowej Dolnoślązaków, ale jest również szalenie interesującą propozycją dla czytelników spoza Dolnego Śląska, zainteresowanych turystyką.
Na łamach Sudetów publikują przewodnicy, pracownicy naukowi oraz pracownicy parków narodowych. Warto odnotować również, że czasopismo polecane jest przez doradców metodycznych Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako pomoc dydaktyczna. W marcu 2003 miesięcznik Sudety otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie im. Mieczysława Orłowicza organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną za „wysoki poziom publicystyki turystycznej i konsekwentne wcielanie w życie idei pisma entuzjastów i miłośników gór”. Dwumiesięcznik Sudety wydawany jest przez Oficynę Wydawniczą ATUT z Wrocławia.
Gdzie można kupić czasopismo Sudety lub jego e-wydanie? Najnowsze numery czasopisma są do nabycia są wyłącznie w formie drukowanej w salonach prasowych i na stronie oficjalnego sklepu wydawnictwa ATUT. Dostępne są również archiwalne wydania z lat 2001-2005 – te możemy zakupić jako e-wydanie Sudetów.
Wydawnictwa VisitCzechRepublic
Uwielbiamy Czechy i od wielu lat to jeden z istotnych kierunków naszych outdoorowych wypraw. Dość dobrze znamy ten kraj, zwyczaje i jego poszczególne regiony. Zachęcamy do czeskich wycieczek bliskich znajomych, a nieznajomych inspirujemy naszymi relacjami w mediach społecznościowych i na stronie Udane Wycieczki. To dziś, ale kilkanaście lat temu, jako miłośnicy aktywnego wypoczynku sami szukaliśmy informacji na temat szlaków, miejsc, ścieżek rowerowych i atrakcji turystycznych w Republice Czeskiej.
Dlatego właśnie w naszym zestawieniu czasopism nie mogło zabraknąć wydawnictw i treści zawartych na stronach internetowych VisitCzechia (CzechTourism) – Czeskej Centrali Ruchu Turystycznego, które były inspiracją do odkrywania naszych kolejnych czech pointów. Darmowe publikacje VisitCzechRepublic są świetnie zredagowane i zaprojektowane od strony graficznej. Przedstawiają w pigułce najciekawsze kierunki zwiedzania w Czechach. Będą szczególnie pomocne dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki podróżnicze w tym kraju.
Skąd pobrać darmowe publikacje VisitCzechRepublic? Na stronie internetowej organizacji znajdziemy czeskie przewodniki VisitCzechRebublic, między innymi: Praga, Aktywny wypoczynek w Czechach, Najciekawsze regiony Republiki Czeskiej, Czeskie zamki i pałace, Czeskie góry, Mapa Królewskich miejsc i inne.
Outdoor Magazyn
Czasopismo Outdoor Magazyn pojawiło się na rynku wydawniczym pod koniec 2016 roku, funkcjonując wcześniej jako portal internetowy. Magazyn o dość szerokim wachlarzu tematów związanych z ogólnie pojętą przygodą aktywnego spędzania czasu i życia na łonie natury, nie tylko nad poziomem morza, ale i tuż nad jego brzegami. Pełny dość uniwersalnych treści, inspirujących i interesujących, niezależnie od kondycji fizycznej czytelników czy wieku. Publikacja zachęca do czytania, również dzięki atrakcyjnej formie składu i graficznym środkom wyrazu.
Kategorie artykułów choćby z jednego numeru Outdoor Magazynu: wędrówka, wspinanie, via ferraty, narty, rowery, packrafty, deskorolki, turystyka, trail running, skitouring, alpinizm. A teraz konkretne, przekrojowe przykłady z kilku numerów i tytuły artykułów: Porady jak wygodnie spędzić pierwszą noc w hamaku, O polskich markach, które chcą być eko oraz o wyzwaniach jakie stoją przed ich projektantami, Kulinarny kącik, z zaskakującym, nietypowym przepisem na danie z ogniska, Opowieść o kajakowo-rowerowej wyprawie przez największe jeziora Afryki, Narty na tysiąc sposobów – takiej różnorodności nie znajdziemy w żadnym innym periodyku na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Są też oczywiście recenzje sprzętu. Ponadto Outdoor Magazyn bardzo często porusza sprawy ochrony środowiska i ekologii – tematy dziś modne, bo jakże ważne! Wydawcą Outdoor Magazynu jest samodzielne wydawnictwo Outdoor Magazyn z Krakowa.
Skąd pobrać lub gdzie można kupić Outdoor Magazyn? Publikacja dostępna jest w formie drukowanej, do nabycia w salonach prasowych oraz w sklepie online wydawnictwa możliwy jest zakup Outdoor Magazyn w formie drukowanej i cyfrowej, jak również na platformie Publio.
Kwartalnik Przystanek Dolny Śląsk
Przystanek Dolny Śląsk to darmowe czasopismo z ponad dziesięcioletnią tradycją, poświęcone historii i krajoznawstwu regionalnemu Dolnego Śląska oraz promocji turystyki i transportu publicznego tego regionu. Wydawcą magazynu Przystanek Dolny Śląsk jest Instytut Dolnośląski – organizacja pozarządowa, która poza rzeczonym czasopismem jest również wydawcą kilku innych publikacji, w tym między innymi przewodników Koleją po Dolnym Śląsku. Polecamy śledzić też blogi instytutu i profile w mediach społecznościowych, gdzie w sposób angażujący i interesujący podejmowana jest – w dość szerokim wymiarze – tematyka turystyki i kultury Dolnego Śląska.
Każde wydanie kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk, będącego poniekąd społecznym projektem, to grubo ponad sto stron dobrze napisanych i zredagowanych artykułów oraz unikatowych fotoreportaży. Autorami są historycy, geografowie, archeologowie czy fotografowie, ale też osoby zajmujące się bardzo różnorodnymi dziedzinami, za to z pasją potrafiące opowiadać i odkrywać przed czytelnikami ciekawe i często nigdzie nie publikowane informacje. Wśród nich znajdziemy również mnóstwo inspiracji do wycieczek górskich i miejsc powiązanych z turystyką outdoorową w Sudetach i dolnośląskich nizinach. Szczerze polecam kwartalnik Przystanek Dolny Śląsk, to zaraz obok pisma Sudety, ulubione źródło wiedzy i inspiracji naszych dolnośląskich wypraw.
Skąd pobrać darmowy kwartalnik Przystanek Dolny Śląsk? Ze strony internetowej możemy bezpłatnie pobrać każde nowe wydanie czasopisma Przystanek Dolny Śląsk, jak również wszystkie pojedyncze numery z archiwum.
Może zainteresuje Cię również
Magazyn turystyczny – przykład udanego projektu wydawniczego
Tym razem odwiedzimy ciepłe i bardziej egzotyczne miejsce. Zapraszamy na wyspę Lombok i artykuł o tym, jak powstał magazyn turystyczny Best in Lombok, który który miałem okazję zaprojektować dla indonezyjskiego wydawnictwa.
Góry – Górski Magazyn Sportowy
Czasopismo Góry to bodajże najbardziej znany periodyk o tematyce górskiej w Polsce. Pierwszy numer ukazał się w 1991 roku, wydawany sześć razy w roku w tym dwa numery tematyczne: tatrzański i zimowy. Czasopismo w największym stopniu poświęcone jest wysokogórskiej, tatrzańskiej i alpejskiej turystyce oraz sportom wysokogórskim (himalaizm, alpinizm, treking, wspinaczka górska i skałkowa, biegi górskie, skituring). Rzadziej, aczkolwiek zdarzają się również materiały przekrojowe dla miłośników outdooru i skał w mniej ekstremalnym wydaniu traktujące o wyprawach w Sudetach, Beskidach czy Bieszczadach.
Pierwszoplanowe publikacje w magazynie Góry to wywiady z ludźmi gór i wspinaczami, relacje z najważniejszych polskich i zagranicznych wypraw, inspiracje, wskazówki i porady. W czasopiśmie, poza artykułami dziennikarzy-praktyków, na co dzień zajmujących się tematyką górską znajdziemy również teksty i wywiady z czołowymi alpinistami, wspinaczami, przewodnikami, ratownikami górskimi i trenerami. Każdy numer zawiera również kalendarz górskich wydarzeń, przegląd nowości sprzętowych i zakupowych oraz ich bardzo rzetelnie prowadzane testy. Wydawcą czasopisma Góry jest Wydawnictwo GÓRY s.c. z Krakowa.
Gdzie można kupić magazyn Góry lub pobrać go pobrać? Czasopismo w formie drukowanej dostępne jest w największych salonach prasowych, a bezpośrednio na stronie wydawcy możemy zakupić e-wydanie magazynu Góry, jak również na platformie eGazety.pl.
Kwartalnik Tatry
Tatry to pismo wydawane przez Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego od 1991 roku. Skierowane do miłośników Tatr i ich przyrody. Każdy numer to blisko 200 stron ilustrowanych artykułów o zróżnicowanej tematyce: od geologii i klimatu – poprzez świat roślin i zwierząt, oraz to wszystko, co wiąże się z obecnością człowieka w górach – historię, etnografię, turystykę, taternictwo, sport i różne dziedziny twórczości artystycznej.
W początkowym okresie Tatry były wydawane nieregularnie, od 2004 roku ukazują się w cyklu zgodnym z rytmem pór roku. Każdy numer Tatr to stałe działy i rubryki: aktualności, rozmaitości, wydarzenia na Słowacji, kronika TOPR i HZS poświęcona tatrzańskim wypadkom z ostatniego kwartału, szkoła górska wraz z prezentacją najciekawszych tatrzańskich szlaków, taternictwo, przyroda, temat numeru, rozmowa, historia, etnologia, malarstwo, film i omówienia literatury górskiej, głównie tatrzańskiej i wspinaczkowej. Na zakończenie kilka krótkich, jedno- lub dwustronicowych ilustrowanych felietonów. Czasopismo Tatry w połowie 2022 roku otrzymało nową szatę graficzną.
Skąd pobrać lub gdzie kupić kwartalnik Tatry? Drukowana wersja kwartalnika dostępna jest na półkach salonów prasowych, jak również w sklepie internetowym Tatrzańskiego Parku Narodowego, Na platformie Nexto zakupić można wydanie cyfrowe kwartalnika Tatry.
Gazeta Górska
Czasopismo Gazeta Górska to kwartalnik dla tych, którzy lubią góry i tak też brzmi hasło promujące periodyk, świetnie oddając charakter tego tytułu. Gazeta Górska przez blisko trzydzieści lat swojej historii publikuje teksty o górach dalekich, wysokich, ale też bliskich i niskich – w Polsce, jak i za granicą. W początkowych latach istnienia pismo adresowane raczej do członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Od dawna jednak forma, układ oraz zawartość merytoryczna adresowana jest do znacznie szerszego grona odbiorców. Teksty w większości w charakterze literackich opowieści przedstawiają autorskie relacje górskich podróży, inspiracje do wartych odwiedzenia miejsc turystycznych, rozmowy, sylwetki oraz ciekawostki przyrodnicze. Każde wydanie zawiera również kalendarium wydarzeń i wiadomości. Wydawcą Gazety Górskiej jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
Gdzie kupić kwartalnik Gazeta Górska lub skąd go pobrać? Periodyk dostępny jest wyłącznie w formie drukowanej – do nabycia w salonach prasowych oraz w sklepie internetowym COTG PTTK.
Karkonosze – Czasopismo Sudetów Zachodnich
Kwartalnik Karkonosze” publikowany jest od 1984 roku i można powiedzieć, że to najstarsze czasopismo górskie w Polsce. Wydawcą czasopisma jest Karkonoski Park Krajobrazowy z siedzibą redakacji w Jeleniej Górze. Kwartalnik przechodził w swojej historii zawiłe koleje, był wydawany w różnych formułach i przez kilku wydawców, aż wreszcie od 2014 roku jego nowa edycja trafiła pod skrzydła KPN. Z czasopismem współpracuje również redakcja czeskiego odpowiednika – pisma Krkonoše – Jizerské hory, notabene wydawanego nieprzerwanie od 1968 roku.
Tematyka poszczególnych działów kwartalnika Karkonosze: informacje karkonoskie, aktualności dotyczące najważniejszych wydarzeń regionu, rozmowy, publikacje omawiające i promujące walory dziedzictwa przyrodniczego Karkonoszy, cykle publikacji odnośnie kultury, zabytków i historii dawnej oraz tej najnowszej. Są też artykuły związane ze sztuką i promujące twórców regionalnych. Czasopismo Karkonosze nie tylko poświęcone jest ściśle tematyce górskiej, turystycznej i krajoznawczej, ale działa również na rzecz szerszej promocji i rozwoju regionu karkonoskiego, zrzeszając ludzi z nim związanych – pracowników, liderów samorządów i instytucji publicznych oraz lokalnego biznesu.
Gdzie można nabyć kwartalnik Karkonosze? W większych salonach prasowych na terenie całego kraju możemy zakupić czasopismo w formie drukowanej. Ponadto dostępne jest w schroniskach: Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Odrodzenie, Pod Łabskim Szczytem, Szrenica, Schronisko na Hali Szrenickiej, Stacja Turystyczna Orle, w oddziałach PTTK, punktach informacyjnych KPN, kilku księgarniach i muzeach na obszarze jeleniogórskim. Na platformie eGazety dostępne jest wydanie elektroniczne kwartalnika Karkonosze, jak również na platformie eKiosk.
Dostępne i wartymi polecenia są również inne darmowe wydawnictwa Karkonoskiego Parku Narodowego, na przykład Atlas Karkonoszy, Przyroda KPN i kilka bogatych w informacje przewodników.
Magazyn Na Szlaku
W niniejszym przeglądzie krajowych czasopism turystycznych i krajoznawczych nie mogło zabraknąć również bezpłatnego miesięcznika Na Szlaku. Razem z kwartalnikiem Karkonosze, to najdłużej wydawane publikacje tego typu w Polsce. Pierwszy drukowany numer czasopisma Na Szlaku ukazał się w 1987 roku. Od początku jego istnienia wydawcą jest Oddział Wrocławski PTTK. Magazyn Na Szlaku to projekt społeczny, z sekretarzem redakcji, redaktorem technicznym i webmasterem w jednej osobie, a teksty w większości pisane są przez czytelników czasopisma, z rzadka uzupełniane artykułami na zlecenie.
Mimo tak skromnych zasobów, od lat udaje się utrzymać regularny, miesięczny cykl wydawniczy magazynu. W latach 1987-2005 czasopismo ukazywało się w druku. Od końca 2006 roku dostępne jest tylko w wersji elektronicznej. Typowa zawartość pisma to między innymi unikalne relacje z wycieczek i szlaków pogórza regionu dolnośląskiego wraz z autorskimi fotografiami, garść relacji z dalszych zakątków kraju i zagranicznych, wskazówki przewodników PTTK, trochę o historii, prezentacje sylwetek i felietony. Całość zgrabnie utrzymana w spokojnym tonie i przyjaznym do czytania formacie. Skład publikacji jest może nieco archaiczny, ale periodyk ma w nim jednak swój urok. Polecam kwartalnik Na Szlaku!
Skąd pobrać darmowe czasopismo Na Szlaku? Internetowe archiwum magazynu zawiera do bezpłatnego pobrania wszystkie wydania Na Szlaku w formie cyfrowej.
Może zainteresuje Cię również
Typografia cyfrowa, projektowanie prasowe, skład publikacji, redagowanie – pracujemy z tekstem
Od ponad 20 lat łączymy pasję i profesjonalizm, starannie projektując czasopisma i książki. Specjalizujemy się również w projektowaniu użyteczności i typografii cyfrowej wykorzystywanej w mediach elektronicznych.
Backpacker Magazine
Backpacker to amerykański magazyn, skupiający się na górskich wędrówkach, szeroko pojętej turystyce i outdoorze w USA. Ukazuje się od 1973 roku. Stworzenie pierwszego numeru Backpackera zajęło trzy lata, a największym zmartwieniem redaktorów był wtedy fakt, że Ameryka we wczesnych latach 70-tych nie zawierała społeczności backpackerskiej wystarczająco dużej i zorganizowanej, by utrzymać nowo powstający magazyn. Dziś z niecierpliwością czekamy na kolejny nowy numer!
Każde wydanie czasopisma Backpacker zawiera obszerną sekcję recenzji sprzętu outdoorowego, wskazówki dotyczące dzikiej przyrody i przetrwania, raporty z podróży, przewodniki dotyczące planowania i realizacji wycieczek, a także porady na temat zdrowia i kondycji. Backpacker to również osobiste zdjęcia i historie doświadczonych backpackerów i wędrowców, a także informacje na temat ochrony i kwestii środowiskowych związanych z uprawianiem aktywnością na świeżym powietrzu. Publikacja jest szalenie inspirująca pod względem merytorycznym, ponadto skład i projekt graficzny publikacji jest absolutnie genialny. Gdybym jako projektant miał stworzyć kolejne pismo o tematyce turystycznej (patrz: Best In Lombok – przykład naszego udanego projektu wydawniczego), chciałbym, by właśnie tak wyglądało!
O tym, jak ważna jest to publikacja na rynku amerykańskim świadczy fakt, że kilkakrotnie Backpacker był zdobywcą amerykańskiej nagrody National Magazine Award, przyznawanej co roku przez American Society of Magazine Editors i uznawanej za najwyższe wyróżnienie w branży czasopism USA. Mimo to, w 2022 roku wydawnictwo Outside Inc. zamknęło drukowane wydania magazynu Backpacker. Aktualnie jest on publikowany wyłącznie w formie cyfrowej cztery razy w roku plus wydania okazjonalne z przeglądem nowości sprzętowych. We wcześniejszych latach był to miesięcznik.
Gdzie kupić i skąd pobrać magazyn Backpacker? Publikacja dostępna jest dziś wyłącznie w formie cyfrowej po wykupieniu subskrypcji Outside+, gdzie poza czasopismem otrzymujemy dostęp do treści cyfrowych w pakiecie Outside Network. Możliwy jest również zakup czasopisma Backpacker na platformie Zinio.
Trail Magazine
Trail to najlepiej sprzedający się magazyn o tematyce górskiej w Wielkiej Brytanii, wydawany w cyklu trzynastu numerów rocznie. W każdym otrzymujemy 132 strony inspirujących fotografii, wielokrotnie nagradzanych tekstów, pomysłów na wyprawy górskie i zmapowanych tras na terenie Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Ponadto najbardziej wpływowe recenzje sprzętu outdoorowego w UK znajdziemy właśnie w Tail Magazine. Mocną stroną Trail są również wskazówki ekspertów outdoorowych, jak zapewnić bezpieczeństwo w górach sobie i bliskim. Wszystko podane są w sposób niesamowicie profesjonalny, ale przy tym przystępny i po prostu ładny. To kolejne czasopismo, które należy wyróżnić za konsekwentny i wysoki poziom projektu graficznego makiety publikacji.
Sporo miejsca na łamach Trail Magazine poświęca się tak zwanemu „wild camping”, czyli możliwości nocowania w górach na dziko. Kwestię tę reguluje w Szkocji ustawa The Land Reform (Act 2003), która mówi o tym, że każdy może w ten sposób korzystać z otwartych terenów górskich czy na plaży, oczywiście przy zachowaniu określonych zasad. W Wielkiej Brytanii ta sprawa wygląda nieco inaczej i od paru lat, również na łamach magazynu Trail, prowadzona jest intensywna debata o możliwości legalizacji takich działań. Tak czy inaczej w Anglii, Walii i Irlandii Północnej „wild camping” również jest często praktykowany, oczywiście na równi z żelazną zasadą, by nie zostawiać po sobie żadnych śladów.
Skąd pobrać i gdzie kupić Trail Magazine? Czasopismo wydawane jest w druku i jako publikacja elektroniczna, a na stronie dystrybutora – Great Magazines, możemy dokonać zakupu Trial Magazine w formie drukowanej lub cyfrowej. Do pobrania ze strony Live For Outdoors., są też archiwalne i darmowe numery Trial Magazine.
Outside Magazine
Outside to kolejny amerykański magazyn skupiający się na szeroko rozumianej tematyce outdoorowej, ze swoją historią od wydania pierwszego numeru w 1977 roku. Wydawcą jest Outside Inc., ta sama firma która w swoim portfolio ma wspomniany już wyżej magazyn Backpacker oraz kilka innych wydawnictw z cyfrowym projektem Outside+ na czele. Ciekawostką jest, że jednym z założycieli czasopisma był Jack Ford – syn byłego prezydenta USA Geralda Forda. W czasie przygotowywania tego zestawienia, wydawanych jest sześć numerów rocznie.
Czasopismo Outside w literackiej formie swoich artykułów łączy nas ze światem amerykańskiej turystyki poprzez nagradzane relacje o sportach, ludziach, miejscach, trendach i wydarzeniach skupiających się wokół aktywnego stylu życia. Wszystko w konwencji made in USA. Wraz z doskonałej jakości zdjęciami i ilustracjami, w Outside publikowane są teksty największych amerykańskich pisarzy podróżniczych, przygodowych i przyrodników. Na łamach „Outside” swoją karierę rozpoczynał m.in. Jon Krakauer – amerykański alpinista, pisarz i dziennikarz, autor między innymi dość kontrowersyjnej książki pt. Wszystko za Everest,o tragicznej w skutkach wyprawie na najwyższy szczyt na Ziemi. W czasopiśmie nie brakuje też recenzji najnowszego sprzętu i wskazówek survivalowych. Outside można polecić jako obowiązkową lekturą dla absolutnie każdego entuzjasty outdooru.
Gdzie kupić lub skąd pobrać magazyn Outside? Podobnie jak pozostałe tytuły w ofercie Outside Interactive Inc., czasopismo Outside dostępne jest głównie w formie cyfrowej, dostępnej po wykupieniu subskrypcji Outside+, gdzie poza dostępem do publikacji otrzymujemy również dodatkowe benefity w pakiecie Outside Network. Na platformie Zinio również dostępne jest cyfrowe wydanie Outside. Periodyk w formie drukowanej, jako nieliczny z grupy wydawnictw Outside Inc., które nie zostało przeniesione do wydania cyfrowego jest dostępne, jednak wyłącznie na rynku amerykańskim.
The Great Outdoors
The Great Outdoors to oryginalny brytyjski magazyn górski, skupiający się na – mówiąc językiem Wyspiarzy – hillwalkingu i backpackingu, wydany po raz pierwszy w 1978 roku, o niezachwianej pozycji na rynku wydawniczym w Wielkiej Brytanii i bez przerwy publikowany równo co cztery tygodnie. Zaraz obok Trail Magazine, to kolejne wciągające czasopismo odkrywające przed nami piękno angielskich górskich szlaków i szkockich highlands. Przy tym doskonale zaprojektowane i złożone!
Oprócz wspaniałych fotografii zamieszczanych w magazynie The Great Outdoors, tekstów i porad pisanych przez najlepszych instruktorów, przewodników i ekspertów, czasopismo słynie z bardzo rygorystycznie przeprowadzanych testów outdoorowego sprzętu. Recenzenci to najbardziej doświadczony zespół testerów w Wielkiej Brytanii, w tym światowej sławy ekspert od plecaków i długodystansowy piechur, Chris Townsend. The Great Outdoors to przykład kolejnego uniwersalnego czasopisma dla każdego miłośnika górskich wędrówek i ogólnie pojętego outdooru. Wydawcą magazynu jest brytyjskie wydawnictwo Kelsey Media.
Gdzie można zakupić lub skąd pobrać magazyn The Great Outdoors? Wydanie drukowane dostępne jest wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii, jednak w sklepie internetowym wydawnictwa Kelsey Media możemy zakupić wersję cyfrową czasopisma. Ze strony dystrybutora (Pocketmags), pobierzemy darmowe wydanie The Great Outdoors (tam też można dokonać zakupu).
Blade Magazine
Magazyn Blade to nieco nadmiarowa pozycja w niniejszym przeglądzie czasopism outdoorowych. Dobry nóż to narzędzie, które jest z nami podczas każdej wyprawy oraz jako jeden z codziennych przedmiotów zestawu EDC. I mimo że od kilku lat mamy już swoje konkretne ulubione modele (patrz: recenzja Buck 110 Folding Hunter), to jednak śledzenie nowości, czytanie recenzji i poszerzanie wiedzy daje sporo satysfakcji. Szczególnie jeśli w grę wchodzą nie tylko względy praktyczne, ale też hobby. Ponadto, w ostatnich latach przemysł nożowniczy rozwinął się zaskakująco, na rynku pojawiły się najlepsze i najbardziej kolekcjonerskie noże, jakie kiedykolwiek powstały.
Stąd właśnie wybór amerykańskiego czasopisma Blade Magazine, ukazującego się od 1973 roku. W każdym numerze, co miesiąc znajdziemy recenzje najnowszych noży fabrycznych, porady ekspertów dotyczące kolekcjonowania i wytwarzania noży, najbardziej aktualne informacje o przepisach dotyczących noży, kompletne listy i podsumowania najważniejszych pokazów i wydarzeń w branży nożowniczej, w większości w USA, ale nie tylko. Blade Magazine to numer jeden w tej dziedzinie.
Skąd pobrać Blade Magazine lub gdzie kupić? Miesięcznik w formie drukowanej dostępny jest wyłącznie na terenie USA i Kanady. Na platformie Zinio kupimy cyfrowe wydanie czasopisma Blade. Na stronie wydawcy magazynu osiągalne jest również wydanie darmowe Blade Magazine.
Marcin Szewczyk-Wilgan
Jestem autorem bloga i przewodnika turystycznego Udane Wycieczki. Zawodowo zajmuję się typografią i projektowaniem publikacji oraz administrowaniem systemami Linux w zakresie hostingu i bezpieczeństwa. Jako certyfikowany projektant UX tworzę również użyteczne strony i sklepy internetowe. 25 lat doświadczenia zawodowego.