Prawcicka Brama (Pravčická brána) jest nie tylko największym naturalnym mostem skalnym w Europie, ale także jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Czeskiej Szwajcarii. Ten niezwykły twór przyrody powstał w wyniku erozji piaskowca przez miliony lat i zachwyca swoim kształtem i rozmiarami. Prawcicka Brama ma 26,5 metra szerokości, 16 metrów wysokości i 3 metry grubości. Jest to w Republice Czeskiej narodowy pomnik przyrody i często nazywana jest Bramą do Raju lub określana Ósmym Cudem Świata.
Pravcicka Brama w Czeskiej Szwajcarii
Pravčická brána jest bez wątpienia symbolem Czeskiej Szwajcarii i jednym z najcenniejszych skarbów przyrody w Czechach. Pravčická brána znajduje się na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, który jest częścią Gór Połabskich. Park ten oferuje wiele atrakcji dla miłośników przyrody i turystyki pieszej, takich jak malownicze wąwozy, skalne miasta, baszty i tarasy widokowe.
Trasa do Prawcickiej Bramy
Jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych jest droga z Hřenska do Pravčickiej brány, która prowadzi przez lasy, łąki i skalne formacje. Szlak ten ma około 8 kilometrów długości i jest łatwy do pokonania. Drugim często uczęszczanym szlakiem jest trasa czerwonym szlakiem z miejscowości Mezni Louka.
Przy Pravcickiej Bramie znajduje się również zabytkowy pałacyk Sokole Gniazdo, który został wybudowany w 1881 roku przez księcia Edmunda Clary-Aldringena jako hotel i restauracja dla turystów. Pałacyk ten jest ozdobiony malowidłami przedstawiającymi sceny z historii Czech i legendy o Prawcickiej Bramie. Obecnie pałacyk ten pełni funkcję muzeum i kawiarni, gdzie można odpocząć i podziwiać widok na Prawcicką Bramę.
Pravcicka Brama w czeskiej kulturze
Pravcicka Brama w Czeskiej Szwajcarii jest również miejscem bogatej historii i kultury, które przyciągało wiele znanych osobistości, takich jak pisarz Hans Christian Andersen, malarz Caspar David Friedrich czy reżyser Miloš Forman. Pravčická brána była także tłem dla wielu filmów i książek, na przykład dla filmu „Kroniki Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” czy książki „Zamek w chmurach” autorstwa Bohumila Hrabala.
Co jeszcze oprócz Prawcickiej Bramy warto zwiedzić w Czeskiej Szwajcarii?
Czeska Szwajcaria jest jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych w Czechach, położonym nad rzeką Łabą, na granicy z Niemcami. Jest to obszar o wyjątkowej urodzie krajobrazowej, bogactwie przyrody i ciekawej historii. Oto w skrócie, niektóre z atrakcji, które warto zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii:
- Wąwozy Kamenice – malownicze wąwozy wyżłobione przez rzekę Kamenice, po których można płynąć łodziami lub spacerować po drewnianych pomostach. Wyróżnia się dwa wąwozy: Edmundův důl (Wąwóz Edmunda) i Divoká Kamenice (Dzika Kamenice).
- Tiské stěny – skalny labirynt utworzony przez erozję piaskowca, pełen szczelin, tuneli, mostów i baszt. Można tu podziwiać niezwykłe formy skalne i roślinność, a także znaleźć ślady prehistorycznych osadników.
- Děčínský Sněžník – najwyższy szczyt Czeskiej Szwajcarii (723 m n.p.m.), z którego roztacza się piękna panorama na okolicę. Na szczycie znajduje się 30-metrowa wieża widokowa z 1887 roku oraz restauracja.
- Hřensko – malownicza miejscowość u ujścia rzeki Kamenice do Łaby, będąca bramą do Czeskiej Szwajcarii. Tutaj można znaleźć wiele hoteli, restauracji, sklepów i usług turystycznych, a także zabytkowy kamienny budynek Stara Plynarna z 1905 roku.
Pożar w Czeskiej Szwajcarii – czy nadal można zwiedzać Prawcicką Bramę?
W lipcu i sierpniu 2022 roku w Czeskiej Szwajcarii wybuchł wielki pożar, który strawił ponad 100 hektarów lasu, zniszczeniu uległy także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Pożar zagroził też pobliskim miejscowościom. Z Bramy Pravčickiej ewakuowano wtedy 80 osób, a cały rejon został zamknięty dla turystów. Po kilku tygodniach pożar został opanowany, chociaż straty na terenie Parku Narodwego Czeska Szwajcaria są nieodwracalne. Mimo to, dwa miesiące później, w październiku 2022 roku, Pravčická Brana została ponownie otwarta dla zwiedzających.
Należy jednak uważnie śledzić aktualne informacje o dostępności tras i szlaków w Czeskiej Szwajcarii z uwagi na prace prowadzone na terenie parku. Rzetelnym źródłem jest oficjalna strona internetowa Czeskiej Szwajcarii (tutaj link do strony przetłumaczonej na język polski). Poniżej publikujemy również naszą trasę. Warto zwrócić uwagę, że serwis mapy.cz, za pomocą którego ją przedstawiamy, również zamieszcza aktualne informacje na temat dostępnych i zamkniętych szlaków.