Czeska Szwajcaria, a dokładniej Park Narodowy Czeska Szwajcaria (czes. Národní park České Švýcarsko) to zaraz po Czeskim Raju drugi region Czech, do którego wracamy najczęściej i zajmuje szczególne miejsce na naszej osobistej liście atrakcji turystycznych i wycieczek.
Czeska Szwajcaria to od 2000 r. obszar chroniony w Republice Czeskiej: cenny krajobraz leśno-skalny, przełomy rzeki Kamenicy (dopływ Łaby) i okolice wzgórza Růžovský vrch. Zajmuje obszar w powiecie Děčín między gminami Hřensko, Chřibská i Brtníky, przy granicy państwowej z Niemcami, która oddziela go od Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Za centrum administracyjne parku przyjęto miejscowość Krásná Lípa, a dodatkowe centra informacyjne znajdują się w miejscowościach Hřensko i Jetřichovice.
Trasy rowerowe w Czeskiej Szwajcarii i propozycje wycieczek w Czeskiej Szwajcarii
Czeska Szwajcaria – krótki rys historyczny
Park Narodowy Czeska Szwajcaria jest jednym z czterech parków narodowych w Republice Czeskiej. Głównym przedmiotem ochrony są tu unikalne formacje piaskowcowe i związana z nimii przyroda. Potężne skalne wieże, bramy, ściany, wąwozy, miasta i labirynty powstały w wyniku erozji kredowych osadów morskich, które w okresie czwartorzędu zostały wydobyte na powierzchnię w wyniku fałdowania alpejskiego. Najbardziej znaną formacją skalną jest Brama Pravčicka, która stała się symbolem parku. Ma status narodowego pomnika przyrody i jest największą piaskowcową bramą skalną w Europie. Obok niego wybudowano zamek Falcon’s Nest. Czeskie i niemieckie obszary Piaskowca Łabskiego tworzą razem jeden z najważniejszych obszarów piaskowcowych w Europie.
Sama nazwa „Czeska Szwajcaria” wywodzi się od nazwy Szwajcaria Saksońska, używanej od XVIII wieku dla niemieckiej części Łabskiego Piaskowca. Ta romantyczna nazwa została nadana przez szwajcarskich malarzy Adriana Zingga i Antona Graffa, którzy pracowali w Akademii w Dreźnie i malowali krajobraz wzdłuż Łaby, który przypominał im ich ojczyznę. Czeska Szwajcaria bywa nazywana Górami Grzbietowymi – tę nazwę nadał krajobrazowi liberecki pisarz Miloslav Nevrlý.
Atrakcje przyrodnicze i turystyczne Czeskiej Szwajcarii
Początki zainteresowania turystów krajobrazem Czeskiej Szwajcarii sięgają drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to wędrowali po niej jedni z pierwszych jej propagatorów, szwajcarscy malarze Adrian Zingg i Anton Graff. W latach trzydziestych XIX wieku trasę Děčín-Drezno otwarto dla żeglugi, w tym dla parowców wycieczkowych, a w 1851 roku wyruszył pierwszy pociąg na nowej linii kolejowej Drezno-Podmokly. Rozkwit turystyki w Czeskiej Szwajcarii zawdzięcza przede wszystkim rodzinie Kinskich, do której należały dobra Českokamenice, oraz rodzinie Clary-Aldringen, do której należały dobra Děčín. Wiele formacji skalnych i miejsc, takich jak Kamień Rudolfa czy Wąwóz Edmunda, zostało nazwanych na cześć członków tych rodzin. To właśnie rodzina Clary-Aldringen otworzyła Bramę Pravčicką dla turystów w latach 80-tych XIX wieku. W 1878 r. w Děčínie powstało pierwsze stowarzyszenie promujące turystykę na tym terenie – Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz (Stowarzyszenie Górskie Czeskiej Szwajcarii), a w 1885 r. w Krásnej Lípie założono Gebirsverein für das nördlichste Böhmen (Stowarzyszenie Górskie dla najbardziej wysuniętych na północ Czech). W 2009 r. Czeska Szwajcaria została wpisana na listę Europejskich Destynacji Doskonałości.
Poza atrakcjami przyrodniczymi, na terenie parku znajduje się również sporo pamiątek działalności człowieka. Najważniejszym z nich jest zabytek kultury Dolský mlýn, o którym źródła wspominają już w 1515 roku. Młyn należał do wielu różnych właścicieli i z czasem zmieniał swoją funkcję – swego czasu służył nawet jako gorzelnia i zajazd dla wycieczek.Obecnie o zachowanie młyna dba Obywatelskie Stowarzyszenie Ochrony i Konserwacji Zabytku Kultury Dolský mlýn. Innym obiektem w parku jest na przykład chata na Skale Marii w południowo-zachodniej części parku, którą w 1856 roku wybudował Ferdynand Bonaventura z rodu Kinskich. Chata spłonęła w 2005 roku, ale rok później została odbudowana.
Szersze informacje o Czeskiej Szwajcarii
Serdecznie polecamy również strony Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego – CzechTourism, gdzie zawarto mnóstwo ciekawych informacji na temat regionu Czeskiej Szwajcarii i wielu innych, wartych poznania miejsc w Czechach.