Dzikowiec lub inaczej Dzikowiec Wielki to szczyt w Sudetach Środkowych, niedaleko Wałbrzycha, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Nasza jesienno-zimowa wycieczka w formie pętli prowadzi z Unisławia Śląskiego, przez Dzikowiec Wielki, Stachoń i Lesistą Wielką.
Charakterystyka Dzikowca
Góra dzikowiec ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. Posiada strome, prostoliniowe stoki i wąską linię grzbietową.
Obszar masywu odznacza się specyficznym, surowym klimatem (mrozowiska). Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz mroźna zima ze znacznymi opadami śniegu.
Szczyt Dzikowca Wielkiego
Szczyt Dzikowca Wielkiego jest w całości porośnięty lasem, znajduje się jedynie na nim rampa startowa trasy rowerowej downhill. Około 500 metrów od szczytu na południowy wschód położona stacja górna kolejki linowej oraz wieża widokowa, które zarządzane są przez Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec”. Miejsce to również wykorzystywane jest jako startowisko paralotniowe. Z punktu widokowego na polanie przy niebieskim i zielonym szlaku roztacza się rozległy widok na Kotlinę Wałbrzyską.
Wieża widokowa na Dzikowcu
Od 2014 roku na szczycie Dzikowca, stoku narciarskiego i górnej stacji kolejki linowej funkcjonuje wieża widokowa. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, widok obejmuje – przy dobrej widzialności – tereny od Śnieżki poprzez Skalne miasto, Szczeliniec i Ślężę.
Jak dojść na Dzikowiec
Nasza trasa zaczyna się w Unisławiu Śląskim, tuż za wiaduktem kolejowym, jadąc samochodem od strony Wałbrzycha. Parkujemy auto na początku polnej drogi, tak, by jej nie tarasować i należy pamiętać, że nie jest to oficjalny parking. Warto zapytać mieszkańców okolicznych domów o aprobatę, nie wjeżdżać na tereny zielone i w razie braku miejsca wybrać inne miejsce.