Nasza pierwsza w nowym roku wycieczka. Oczywiście, tradycyjnie kierunek Czechy, wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Trasa w Górach Kamiennych, prowadzi wokół wzgórza Bobří vrch niedaleko Broumova. Rozpoczynamy w Głuszycy, idąc zielonym i niebieskim szlakiem, przez Třípanský kámen, podgórze i wioskę Rožmitál, niedaleki kamieniołom, w którym w latach 70. XX wieku wydobyto około 700 kg uranu. Wycieczkę kończymy w Janowiczkach, jak zawsze, pysznym knedlikiem z prawdziwymi jagodami.
Třípanský kámen – Trójpański Kamień
Třípanský kámen (Trójpański Kamień) jest unikalnym zabytkiem historycznym z 1732 roku, znajdującym się w Górach Kamiennych na granicy polsko-czeskiej. Do oznaczania granic dworu używano znaczników granicznych, czyli kamieni granicznych, które umieszczano na granicach od XVIII wieku do połowy XX wieku. Dwieście z nich zachowało się w rejonie Broumova. Kamienie były bardzo dobrze obrobione, co świadczyło o bardzo dobrym prosperowaniu opactwa w Břevnovie-Broumovie.
Třípanský kámen, piaskowcowy monolit stoi w miejscu, gdzie zbiegały się granice trzech historycznych jednostek terytorialnych – Dolnego Śląska, Kłodzka i Broumovska. Prawie dwumetrowy kamień graniczny został wzniesiony przez dawnych właścicieli majątku. W kamieniu wyryte są herby ich majątków wraz z inicjałami (dziś już prawie nieczytelnymi). Dwór w Broumovie reprezentowany jest przez litery OAB (Otmar Abbas Braunensis – Otmar Opat z Broumova), ówczesnym właścicielem kłodzkiego dworu był Josef Baron von Stilfried – inicjały JBVS, a dolnośląski dwór przylegający do Broumova należał do Maxa Grafa von Hochberg – inicjały MGVH.