Wielbiciele wędrówek, zarówno ci, dla których bieszczadzkie połoniny są „szczytami marzeń”, jak i poszukujący przygód w Tatrach czy Alpach, wiedzą, że góry potrafią być zdradliwe. Nieodpowiednio postawiony krok lub chwilowa utrata koncentracji mogą doprowadzić np. do złamania nogi czy innego poważnego urazu. Aby uniknąć kosztownych konsekwencji wypadków i zdarzeń losowych, warto przed wyjazdem w góry wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Sprawdź, jak je wybrać!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dlaczego warto wykupić polisę podróżną na wyjazd w góry?
Doświadczeni wędrowcy wiedzą, że na trasie warto mieć ze sobą apteczkę. Oczywiście lepiej, żeby znajdujące się w niej opatrunki, plastry i opaska uciskowa nigdy się nie przydały. Mimo to, na wszelki wypadek, warto włożyć ją do plecaka przed wyjściem w góry. Podobnie jest z ubezpieczeniem, w które, także na wszelki wypadek, powinno się zainwestować przed nawet najkrótszą wyprawą.
Wielu miłośników gór przekonało się już, że dobra polisa turystyczna w czasie trekkingu ma niemal tak samo duże znaczenie jak wygodne buty czy zapas jedzenia i wody. Pozwala uchronić się przed kosztami leczenia w związku z pogorszeniem samopoczucia czy nieszczęśliwym wypadkiem. Ponadto zabezpiecza finanse ubezpieczonego na wypadek konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej lub poszukiwawczej. W zależności od wybranej oferty polisa może też zapewniać wsparcie assistance i ubezpieczenie bagażu.
Czy bez ochrony ubezpieczeniowej da się chodzić po górach? Oczywiście, że tak. Jednak czy warto podejmować takie ryzyko? Odpowiedzi na to pytanie każdy musi udzielić we własnym zakresie, planując wyjazd.
Czy karta EKUZ sprawdzi się w górach?
Wiele osób wychodzi z założenia, że w czasie wyjazdu w góry Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) stanowi dobrą alternatywę dla ubezpieczenia turystycznego podczas górskich wycieczek w słowackie Tatry czy w Alpy. Takie mylne przekonanie może wynikać z faktu, że w polskim NFZ koszyk gwarantowanych świadczeń obejmuje szeroki katalog usług medycznych. Ponadto TOPR (obecny na terenie Tatr) i GOPR (funkcjonujący w obszarze pozostałych pasm górskich) działają nieodpłatnie. To z kolei utwierdza w przekonaniu, że podobne zasady obowiązują w innych krajach. Niekoniecznie.
Okazuje się, że EKUZ co prawda zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej za granicą (wyłącznie w państwach należących do UE i EFTA), jednak w ramach zasad przeznaczonych dla pozostałych obywateli danego kraju. Oznacza to, że np. za dzień pobytu w austriackim szpitalu, mimo dysponowania kartą EKUZ, trzeba będzie zapłacić od 12 do 20 euro, a za wizytę u francuskiego specjalisty — nawet 25 euro. Co więcej, ratownictwo górskie w krajach takich jak Czechy, Austria, Słowacja, Francja czy Włochy jest odpłatne. Gdy zatem pojawi się konieczność wykorzystania helikoptera, może to mocno obciążyć budżet. Koszt standardowej górskiej akcji ratowniczej szacuje się na 500-400 euro. Jeśli natomiast w grę wchodzi użycie śmigłowca, stawki wzrastają nawet do 10 000 euro!
Dobre ubezpieczenie podróżne na wyjazd w góry, czyli jakie?
Ubezpieczenie podróżne na wyjazd w góry powinno uwzględniać przede wszystkim rodzaj planowanych aktywności. Przy wyjeździe na Słowację i wędrówkach po niskich szczytach słowackich Tatr prawdopodobnie w zupełności wystarczy standardowa polisa turystyczna. Większość ubezpieczycieli (m.in. PZU, AXA, Aviva, Ergo Hestia) zapewnia ochronę w ramach podstawowego pakietu przy trekkingu do wysokości 2500-3000 m n.p.m. Niektórzy (Allianz czy Warta) uwzględniają w „zwyczajnej” ochronie wyprawy górskie nawet do 5500 m n.p.m. Jeśli jednak w planie Twojej podróży znajduje się wspinaczka w Alpach, zdobywanie via ferraty, czy kolarstwo górskie, warto poważnie rozważyć rozszerzenie standardowej polisy o dodatkową ochronę na czas uprawiania sportów wysokiego ryzyka.
Wybierając ubezpieczenie, zwróć też uwagę na koszty leczenia. W Europie zaleca się, aby suma gwarantowana nie była niższa niż 50 000 euro. Przy wyjazdach do innych państw oszacuj limity ubezpieczeniowe z uwzględnieniem cen za usługi medyczne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie kosztów leczenia – na co zwrócić uwagę.
Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego w góry duże znaczenie mają również koszty ratownictwa, przy których za minimum uznaje się pułap 10 000 euro. Możesz zastanowić się też nad wykupieniem ubezpieczeń NNW, OC sportowego i pakietu assistance gwarantujących dodatkową ochronę w niespodziewanych sytuacjach.
Podsumowanie
Koszt ubezpieczenia podróżnego na wyjazd w góry rozpoczyna się już od 10 zł/dzień. Stanowi więc niewielką część ogólnego wydatku na podróż, a może skutecznie zabezpieczyć finanse w razie wypadku. Jeśli zależy Ci na dokładnym oszacowaniu wydatków związanych z polisą turystyczną, zobacz cenę ubezpieczenia podróżnego w kalkulatorze rankomat.pl. Porównywarka pozwoli Ci lepiej zorientować się w ofertach różnych towarzystw i sprawi, że w łatwy, szybki sposób wybierzesz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb.