Jaskinie Na Pomezi położona są 2 km od miejscowości Lipowe Łaźnie (Lipová Lázně) w północnych Czechach, na granicy pasm górskich Gór Złotych (Rychlebské hory) i Wysokiego Jesionika (Hrubý Jeseník).
Jaskinie Na Pomezi – charakterystyka
Całkowita długość systemu jaskiniowego Na Pomezi to 1870 m, z czego do zwiedzania udostępniono niecałe 400 m – wystarczająco, aby charakterystykę całej jaskini. Na Pomezi, jako narodowy pomnik przyrody, jest największym systemem jaskiń w Czechach, powstałymi w wyniku zjawiska krasowego, na skutek rozpuszczania marmuru. Jaskinie charakteryzuje się ona wąskimi korytarzami, z wysokimi, szczelinowymi salami w miejscu ich skrzyżowań. Typowe formy dla tej jaskini to bogata szata naciekowa, tworząca ogromne nacieki kaskadowe – stalaktyty i stalagmity – i ich fantazyjne formy oraz małe jeziorka. Jaskinia Na Pomezi, należy do jaskiń żywych, a więc nadal odbywają się w niej procesy rozpuszczania marmuru i narastania szaty naciekowej, zapoczątkowane w trzeciorzędzie.
Jaskinie Na Pomezi – krótka historia i zwiedzanie
System jaskiń Na Pomezi był już częściowo znany w 1936 roku dzięki wydobyciu marmuru w pobliskim kamieniołomie Havránek. Dopiero w 1949 roku jaskinie zostały zbadane w całości, a prace nad udostępnieniem jaskini dla ruchu turystycznego zostały podjęte w 1950 r. i dokończone w 1955 r. Wpłynęły na to cechy fizyczne jaskini, jej układ, atrakcyjna wizualnie szata naciekowa oraz łatwo dostępne korytarze.
Obecna trasa powstała w latach 2004-2005, a gruntowna rekonstrukcja chodników nastąpiła w 2020 r., więc zwiedzanie jest dość komfortowe i zajmuje ok. 45 minut. Należy tylko pamiętać, szczególnie latem, że we wnętrzu jest dość chłodno – panuje tam stała temperatura wynosząca 7,7 st.C.
Jaskinie Na Pomezi zwiedzamy wyłącznie z przewodnikiem, mówiącym w języku czeskim. Obcokrajowcy otrzymują bardzo wygodny przewodnik elektroniczny.
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.