Wjazd rowerem na szczyt Ještěd w północnych Czechach, niedaleko miejscowości Liberec.
Góra Ještěd i krótka historia nadajnika telewizyjnego
Ještěd (1012 m n.p.m.) (pol. Jeszted) to góra w północnych Czechach, na południowy zachód od Liberca, najwyższy szczyt grzbietu Ještěd-Kozak. Z wysokością 517 metrów (wysokość od Przełęczy Jeřmanickiej, która oddziela ją od Gór Izerskich) jest jedenastą co do wysokości górą w Republice Czeskiej.
Na szczycie znajduje się symboliczny dla tego wzniesienia nadajnik telewizyjny w stylu architektury technicznej, w dolnej części nadajnika znajduje się hotel i restauracja. Na Ještěd prowadzą kolejki linowe, a na stokach znajduje się ośrodek narciarski. Tuż pod Ještědem leży Horní Hanychov, najdalej na zachód wysunięta dzielnica Liberca. Masyw Ještěd jest od 1995 roku częścią Parku Krajobrazowego Ještěd.
Przed budową nadajnika stał tu duży krzyż. Ještědskie krzyże mają długą historię, która sięga 1737 roku, ostatni z nich pochodzi z 1990 roku. Jego poprzednik został potajemnie ścięty w latach 80-tych, rzekomo na polecenie ówczesnego komunistycznego przewodniczącego Komitetu Narodowego w Libercu.
Ještěd odegrał ważną rolę krótko po sierpniowej okupacji Czechosłowacji w 1968 roku, kiedy w dniach 25-27 sierpnia nadawała stąd stacja telewizyjna Svobodné studio Sever.