Laxenburg leży około 15 km na południe od Wiednia. Historyczne znaczenie Laxenburga ma swoje korzenie w XIII wieku, a już w 1388 roku, za panowania księcia Albrechta III, Laxenburg stał się – w języku niemieckim – Marktgemeinde, czyli miastem targowym lub handlowym. Nawet w tamtych czasach, dzięki bliskości zamku Schönbrunn, Laxenburg był ulubionym miejscem zamieszkania rodziny cesarskiej w okresie wiosennym i letnim.

Laxenburg i zamek Franzensburg
Najbardziej znaną budowlą Laxenburga jest z pewnością strzelisty zamek Franzensburg, który powstał w latach 1799-1801 i został ukończony w 1835 roku. Za budowę tej reprodukcji średniowiecznego zamku rycerskiego na sztucznej wyspie pośrodku stawu zamkowego odpowiedzialny był cesarz Franciszek II. Wyposażenie pomieszczeń zamku Franzensburg uważane jest za skarbnicę austriacką. Dziś znajduje się tam muzeum, które można zwiedzać. Na półwysep przedostaniemy się tramwajem wodnym za ok. 1 euro od osoby.
Park i tereny zamkowe Laxenburga
Sercem Laxenburga są tereny zamkowe i założenia parkowe, uważane za wzorcowe pod względem ogrodnictwa XVIII/XIX wieku. To właśnie Maria Teresa wraz ze swoim synem, cesarzem Franciszkiem, była odpowiedzialna za powiększenie parku do 280 hektarów. Ogrody są urządzone w piękny i fantazyjny sposób. Poza „niebieskim dworem” (Blauer Hof) znajduje się tu wiele kilka budowli, mistycznych grot, świątyń i średniowieczny plac turniejowy. Warto również zwrócić uwagę na kościół parafialny (na przeciwko zamku Laxenburg), który jest jedną z ważniejszych wizytówek wczesnego austriackiego baroku. Jego dzisiejsza forma wywodzi się z okresu po wojnie z Turcją w 1683 roku.
Więcej informacji turystycznych dotyczących Zamku Laxenburg i terenów zamkowych oraz aktualny cennik biletów znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej zamku: schloss-laxenburg.at.
Turystyka i odpoczynek w Laxenburgu
Cały teren zielony zamku w Laxenburgu jest nie tylko objęty ochroną konserwatorską, ale stanowi również część europejskiego projektu Natura 2000. Rocznie Laxenburg odwiedza ponad milion osób. Oprócz kilkudziesięciu tras spacerowych, tereny zamku można zwiedzać kolejką, w centrum znajduje się plac zabaw dla dzieci. Można również skorzystać z wypożyczali łódek z napędem elektrycznym i popływać na ponad dwudziestohektarowym stawie zamkowym. Wejście z psem na tereny zamku Laxenburg jest możliwe, jednak pies musi być prowadzony stale na smyczy.
Jak dojechać do Laxemburga i zamku Laxenburg pod Wiedniem
Z centrum Wiednia do Luxenburga kursują regularnie autobusy miejskie. Należy dostać się na dworzec autobusowy Südtiroler Platz, stamtąd autobusem lini 210 w około pół godziny dotrzemy do głównej ulicy przy Zamku Laxenburg (Laxenburg Franz-Joseph-Platz).
Laxenburg w funkcji administracyjnej Austrii
W ciągu ostatnich dziesięcioleci Laxenburg stał się nowoczesnym i wydajnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Stał się atrakcyjnym miejscem dla handlowców i dużych przedsiębiorstw z południowej części Dolnej Austrii.
W Laxenburgu ma swoją siedzibę wiele międzynarodowych organizacji i instytucji, dlatego też Laxenburg jest znany również poza granicami Austrii. Od 1973 r. w zamku ma swoją siedzibę Międzynarodowy Instytut Analizy Systemów Stosowanych (IIASA), pozarządowa organizacja badawcza zatrudniająca około 200 pracowników. W Laxenburgu ma swoją siedzibę również Międzynarodowa Akademia Antykorupcyjna (IACA), która została założona w 2010 r. w historycznym pałacu Kaunitz-Wittgenstein. W mieście mają swoje sekretariaty Międzynarodowa Federacja Przetwarzania Informacji (IFIP) oraz Międzynarodowa Federacja Automatyki (IFAC).
W pałacu Altes Schloss mieści się obecnie Filmarchiv Austria najnowocześniejsze archiwum filmowe w Europie. Znajduje się tu ponad 120 000 filmów i jest to również największa kolekcja filmowa w Austrii. Wystawy i retrospektywy austriackich archiwów filmowych mają swój początek właśnie Laxenburgu.
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.