Jesienna wycieczka do Mikulova, miasteczka w regionie południowomorawskich Czech. Miasto znajduje się kilka kilometrów od granicy z Dolną Austrią. W 1952 roku centrum miasta zostało uznane za obszar zabytkowy. Październik wyjątkowo sprzyjał nostalgicznej atmosferze, w ciągu całego dnia mieliśmy bezchmurne niebo i idealne światło z intensywną kolorystyką, którą udało się uwiecznić na fotografiach. No i oczywiście młode morawskie wino.
Warto pamiętać, że poza nami, bywali w Mikulovie również król Polski Władysław IV, cesarz Ferdynand III. Z resztą, ten pierwszy poczuł się urażony nieodpowiednim jego godności powitaniem przez cesarza podczas spotkania w roku 1638. Osobiście mieliśmy z goła odmienne wrażenia – wróciliśmy zachwyceni i zauroczeni. Miejsce zdecydowanie sprzyja umacnianiu miłości i przyjaźni. Pewnie dlatego również Napoleon Bonaparte wybrał Pałac w Mikulovie na miejsce rozmów pokojowych po bitwie pod Austerlitz między Francją i Austrią.
Pałac w Mikulovie
Pałac w Mikulovie bardzo często, z uwagi na swoje okazałe rozmiary i błąd w tłumaczeniu z języka czeskiego, mylnie określany jako zamek. Więc dla podkreślenia – Pałac w Mikulovie to barokowy obiekt, znajdujący się w samym sercu Mikulova, na Wzgórzu Pałacowym (Zamecký vrch) i jest dominującą budowlą miasta. Obecnie w pałacu znajduje się ekspozycja stała Muzeum Regionalnego w Mikulovie. Organizowane są w nim również liczne wydarzenia kulturalne, m.in. coroczne winobranie. Podczas naszej wycieczki, korzystając z wyśmienitej pogody skupiliśmy się jednak na terenach otwartych miasta i okolicy.
Wzgórze Svatý kopeček w Mikulovie
Nad miastem góruje Svatý kopeček (Święty Pagórek) – wzgórze o wysokości 363 m n.p.m. położone na wschód od miasta. Znajduje się na nim zespół czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic, stanowiących regionalne centrum pielgrzymkowe: św. Sebastiana (największa) z wolno stojącą dzwonnicą, św. Rozalii, św. Barbary i Grobu Pańskiego.
Ze wzgórza roztacza się fantastyczna panorama zabudowy miejskiej Mikulova z dominującą bryłą pałacu oraz położonych poniżej terenów rolniczych wraz z winnicami. To stąd oglądamy najwięcej ujęć na widokówkach i ujęciach promocyjnych miasta i regionu Czeskich Moraw.