Puszki Ed Red, to nasz turystyczny hit roku. Podczas dwutygodniowego kempingu na Szumawie w Czechach, rzemieślnicze konserwy Ed Red były naszym głównym daniem obiadowym. Również po urlopie dania restauracyjne Ed Red mamy pod ręką, jako szybki i wartościowy posiłek.
Obiad w termosie
Podczas naszych wycieczek, praktycznie zawsze, poza odpowiednim sprzętem, jesteśmy przygotowani również pod kątem pożywienia, które zabieramy ze sobą, tym samym jesteśmy niezależni od sposobności zjedzenia dobrego i ciepłego posiłku na szlaku. Do tego sami wybieramy porę i ładne miejsce. Oczywiście, mamy swoją kulinarną mapę outdoorowych punktów, szczególnie w Czechach, gdzie możemy smacznie zjeść, popijając dobrym czeskim piwem i Kofolą, jednak nie zawsze jest to możliwe. Pakujemy wtedy termos obiadowy do plecaka (tu uznanie dla Żony) i jesteśmy wolni. Przy okazji – recenzję dobrego termosu obiadowego, który możemy polecić mamy tutaj.
Rzemieślnicze konserwy Ed Red na Szumawie
Przygotowując posiłki do termosu, mamy parę swoich przepisów na dania, które lubimy i z których często korzystamy (tu znów, uznanie dla Żony). Czasem, jako eksperyment lub z braku czasu, próbowaliśmy również gotowych dań, między innymi tzw. wojskowych racji żywnościowych czy rozwiązań na nich wzorowanych, różnych producentów. Rezultaty były – cytując klasyka – średnie, byśmy powiedzieli. Może kiedyś przygotujemy jakieś zestawienie. Generalnie jednak, z chęcią wracaliśmy do własnych przepisów i ich samodzielnego przygotowania (uznanie dla Żony).
Między innymi dlatego odkryciem tego roku są dla nas rzemieślnicze konserwy Ed Red (uznanie dla Żony), których zakupiliśmy całe mnóstwo na tygodniowy wyjazd kempingowy do czeskiej Szumawy (dla zainteresowanych, tutaj nasze propozycje wycieczek na Szumawie). Różnorodność dań i ich jakość wspaniale nas zaskoczyła. Puszki rzemieślnicze były podstawą naszej codziennej racji obiadowej, którą przygotowywaliśmy na kempingu, z użyciem własnej kuchenki gazowej i naczyń.
Restauracja Ed Red
Konserwy Ed Red to efekt działalności krakowskiej restauracji Ed Red. Restauracja istnieje od 2014 r. i oferuje nowoczesną polską kuchnię oraz steki sezonowane na sucho. Ed Red otrzymał wyróżnienia m.in. Michelin, Gault & Millau oraz Slow Food. Tyle o samej restauracji i akapit ten jest wyłącznie po to, aby przybliżyć pochodzenie i podkreślić jakość polecanego przez nas produktu, a nie go reklamować.
Restauracja Ed Red miała swoje dwa punkty: w Krakowie i Warszawie. W 2020 r. z powodu pandemii właściciele zmuszeni byli zamknąć warszawską miejscówkę i od razu pojawiła się informacja o produkcji konserw rzemieślniczych, czyli zamknięciu pasji do jedzenia w metalowej puszce na wynos. I pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a sam fakt produkcji konserw przez uznaną markę restauracyjną w Polsce spowodował niemałe zamieszanie w świecie foodies.
Nasz zestaw podróżny konserw rzemieślniczych Ed Red
Poniżej lista dań naszego zestawu podczas niedawnego dwutygodniowego pobytu w Czeskiej Kanadzie (inaczej Szumawa):
- Kurczak z grzybami z lasu – udko kurczaka w śmietanowym sosie z borowikami i podgrzybkami
- Boeuf Stroganov – klasyczne danie z wołowiny w sosie z pomidorami i pieczarkami
- Ragu alla Bolognese – gęsty, aromatyczny sos z długo duszoną wołowiną z włoskimi pomidorami, ziołami i oliwą z oliwek EV
- Stek rzeźnika w sosie pieprzowym – mięso ze świecy wołowej w sosie z czarnym pieprzem
- Policzek wołowy w sosie demi glace – gotowane 72 godziny
- Indyk w sosie serowo-ziołowym – medaliony z indyka w sosie serowym z ziołami
- Kaczka konfitowana z jabłkiem – kacze udo, długo gotowane w gęsim tłuszczu z jabłkami
- Boeuf Bourguignon – klasyczne danie z wołowiny i boczku w sosie na czerwonym winie
- Żeberka w sosie BBQ z chili – żeberka wieprzowe w pikantnym sosie BBQ z suszoną śliwką i świeżą papryczką chili
- Chili con carne – wołowina i fasola z pikantnym sosem z chili i gorzką czekoladą
Smakowało?
Jak widać powyżej, całkiem wyborne dania mięsne, które – możecie sobie wyobrazić – jak dobrze musiały smakować w górskim klimacie, wśród szumawskich lasów! Do wyboru w sklepie Ed Red są również inne zestawy i dania wegetariańskie – niebawem je ocenimy. Nie jesteśmy jednak krytykami kulinarnymi, więc darujemy sobie wybujałe recenzje wrażeń smakowych – potrawy były świetne lub zwyczajnie dobre. Do tego jakość produktów wykorzystanych do skomponowania potraw i dobór składników również zasługują na uznanie. Naszym typem powyższego zestawu są Boeuf Stroganov i Kurczak z grzybami z lasu.
Rzemieślnicze konserwy Ed Red – jak przygotować i z czym jeść
Przygotowanie posiłku to prosta sprawa – wrzucamy zamkniętą puszkę na 15 minut do garnka z wodą i gotujemy. W tym samym czasie w drugim garnku gotujemy ryż, kaszę gryczaną, ziemniaki, pieczywo czy co kto woli i co pasuje do danej potrawy. Jeśli mamy tylko jeden palnik – puszki gotujemy jako drugie. Otwierając puszkę można się przygotować na małe akrobacje i należy pamiętać, że potrawa ze środka, w momencie otwierania puszki może nam wystrzelić, więc trzeba otwierać ją powoli i z wyczuciem. Jeśli poza kempingiem, np. w domu dysponujemy mikrofalówką, możemy w niej przygotować potrawę, wyjąwszy oczywiście wcześniej potrawę z metalowej puszki.
Cała operacja gotowania w ten sposób obiadu nie zajmie nam więcej niż 30 minut.
Koszt puszek zawiera się w przedziale 20-30 zł za sztukę. Porcja jednej puszki plus kasza / ryż / ziemniaki / pieczywo etc. jest w stanie zaspokoić głód dwóch dorosłych osób. Wychodzi więc, że inwestycja jest całkiem opłacalna, tak pod kątem finansów, jak i czasu oraz produktu spełniającego nasze wymagania turystyczne.
Design produktu Ed Red
Dla niektórych element mniej ważny, jednak dla kogoś, kto zawodowo zajmuje się grafiką – jak na przykład podpisujący się pod tą recenzją i jego studio typograficzne typoczgraficznie.pl – to fakt z kronikarskiego obowiązku wart odnotowania. Chodzi o wzornictwo i identyfikację graficzną produktu marki Ed Red. Zaczynając od logo, przez wizualizacje na stronie internetowej sklepu, na papierowych obwolutach puszek kończąc (użyty papier podlega recyklingowi). W tym modne dziś pastelowe kolory i charakterystyczne, a jednak ponadczasowe liternictwo. Proszę zwrócić na to uwagę, bo efekt finalny jest naprawdę fantastyczny.
Rzemieślnicze Konserwy Ed Red – podsumowanie
Pomysł na zakup konserw zrodził się potrzeby, czy raczej chęci dysponowania samowystarczalnym źródłem dobrych posiłków w wakacyjnych warunkach kempingowych. Z rzemieślniczymi konserwami Ed Red plan się powiódł do tego stopnia, że w trudniejszych warunkach codziennych obowiązków i braku czasu również zdarza nam się z niego korzystać. To dobra rekomendacja.