Ścieżka Malarzy (Malerweg) w Saksonii Szwajcarskiej to najlepsza trasa turystyczna do odkrycia najpiękniejszych zakątków tego regionu. Pełna mapa Drogi Malarzy i jej etapów wraz opisami ułatwiającymi planowanie wycieczek w Szwajcarii Saksońskiej.
Mapa przebiegu Ścieżki Malarzy (Malerweg) i zwiedzanie
Ścieżka Malarzy (niem. Malerweg), czasem określana również jako Droga Malarzy lub Szlak Malarzy biegnie przez malowniczy Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej i jego najpiękniejsze zakątki (graniczące również z Czeską Szwajcarią), oferując niezwykłe widoki na piaskowcowe formacje skalne, wąwozy, lasy, zamki i twierdze. W artykule przedstawiamy podstawowe informacje o przebiegu trasy Ścieżki Malarzy, jej etapach i atrakcjach turystycznych. Prezentujemy mapę całej trasy wraz z jej odcinkami. Zestawienie i opisy są także praktycznymi poradami ułatwiającymi zaplanowanie wycieczek i zwiedzanie Szwajcarii Saksońskiej.
Przebieg całej trasy Ścieżki Malarzy i jej poszczególnych etapów można również pobrać jako ślad GPS do pliku GPX i wykorzystać we własnym urządzeniu nawigacyjnym lub w ulubionej aplikacji na smartfonie. Dostępne są również poglądowe mapy przebiegu trasy i jej etapów oznaczone na mapie turystycznej Mapy.cz, jak również trasy przygotowane do edycji własnych wycieczek.
Osiem etapów Ścieżki Malarzy w Szwajcarii Saksońskiej
Ścieżka Malarzy (Malerweg) ma łącznie 116 kilometrów długości i według oficjalnego wykazu podzielona jest na 8 etapów, z których każdy ma średnio 15 kilometrów. Można przejść całą trasę w ciągu 8 dni lub wybrać tylko niektóre etapy, w zależności od własnych preferencji i możliwości. Cała trasa jest dobrze oznakowana i nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem właściwej drogi. Na każdym etapie trasy znajdują się punkty noclegowe, gastronomiczne i kulturalne, a także przystanki transportu publicznego, którym wygodnie można się poruszać po regionie.
Przebieg całej Ścieżki Malarzy na mapie turystycznej mapy.cz
Etap 1 – Pirna/Liebethal-Stadt Wehlen
- Całkowita długość trasy: 11,55 km
- Orientacyjny czas przejścia: 3 godziny, 30 minut
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 261 metrów
Trasa pierwszego etapu Ścieżki Malarzy w Saskiej Szwajcarii to najlepsze wprowadzenie do mistycznego skalnego świata Gór Połabskich. Ten etap jest stosunkowo łatwy i przyjemny, prowadzi przez urokliwe dzikie i romantyczne doliny i lasy, a także obok historycznych zabytków, takich jak Zamek Sonnenstein w Pirnie – jeden z najstarszych w regionie, czy kościół w Liebethalu. Podążając wzdłuż rzeki Wesenitz do młyna Daubemühle, przechodzimy obok monumentalnego pomnika Richarda Wagnera (dzieło Richarda Guhra, 1933 r.) i pozostałości dawnego młyna Lochmühle, Uttewalder Grund ze słynną bramą skalną. Warto też zobaczyć malownicze miasteczko Stadt Wehlen nad Łabą, gdzie kończy się ten etap. Krajobrazy pierwszego odcinka Ścieżki Malarzy zrobiły wrażenie na wielkim malarzu Casparze Davidzie Friedrichu już ponad 200 lat temu.
Otwórz etap 1 na mapie turystycznej
Etap 2 – Wahlen-Hohnstein
- Całkowita długość trasy: 12 km
- Orientacyjny czas przejścia: 4 godziny, 45 minut
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 258 metrów
Drugi etap Ścieżki Malarzy jest już bardziej wymagający, ponieważ trzeba pokonać kilka stromych podejść i schodów, ale za to nagradza nas niesamowitymi widokami na skalne formacje i imponującą panoramę Szwajcarii Saksońskiej. Niektóre z atrakcji na tym etapie to Bastei – most skalny, najsłynniejszy zabytek Saksonii Szwajcarskiej wraz z ruinami zamku Neurathen czy widok na Twierdzę Königstein. Schodząc z Bastei możemy zatrzymać się w Rathen na posiłek w jednej z wielu restauracji. Dalej idziemy wąwozem Amselgrund obok Felsenbühne Rathen z jej spektakularnym naturalnym krajobrazem i mijamy tutaj jezioro Amselsee, gdzie możemy odbyć krótką wycieczkę łodzią, dalej w kierunku miejscowości Rathewalde, a stąd to skalnego wzgórza Hockstein wraz z punktem widokowym na wąwóz Polenz i Zamek Hochstein, który również możemy zwiedzić i zakończyć drugi etap.
Otwórz etap 2 na mapie turystycznej
Edytuj i zaplanuj własną ścieżkę etapu 2
Pobierz trasę GPS etapu 2 do pliku GPX
Etap 3 – Hohnstein-Altendorf
- Całkowita długość trasy: 13,96 km
- Orientacyjny czas przejścia: 5 godziny, 30 minut
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 348 metrów
Kolejny, trzeci etap Ścieżki Malarzy. Z Hohnstein schodzimy do parku Bärengarten. Tam obok pozostałości starych murów idziemy leśnym szlakiem turystycznym przez Halbenweg i Räumichtweg w kierunku tarasu widokowego Brandaussicht. Po fantastycznej panoramie z tego miejsca, 170 metrów nad doliną rzeki Polenz, pokonujemy około osiemset schodów do skrzyżowania Tiefen Grund. Po około 300 metrach drogi szlak Malerweg prowadzi w górę Dorfgrund do miejscowości Waitzdorf. Ze szlaku okrężnego z Waitzdorf podążamy przez punkt Kohlichtgraben i docieramy do Kohlmühle, skąd doliną rzeki Sebnitz docieramy celu trzeciego etapu, czyli do miejscowości Altendorf, skąd podziwiamy widok na skały Schrammsteine – punkt kulminacyjny kolejnego, czwartego etapu.
Otwórz etap 3 na mapie turystycznej
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.
Etap 4 – Altendorf-Neumannmühle
- Całkowita długość trasy: 18,35 km
- Orientacyjny czas przejścia: 7 godzin, 15 minut
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 553 metry
Czwarty etap Ścieżki Malarzy w Szwajcarii Saksońskiej jest najdłuższy i najtrudniejszy ze wszystkich, ale trzeba przyznać, że najbardziej spektakularny. Trasa prowadzi przez malowniczą dolinę rzeki Kirnitzsch, a następnie przez imponujące formacje skalne Schrammsteine i Affensteine, gdzie trzeba się wspinać po metalowych drabinkach i mostkach. Na koniec można podziwiać widok na serce Gór Połabskich w Saskiej Szwajcarii i górę Lilienstein z punktu widokowego Carolafelsen. Dla nas to jeden z najbardziej zapierających dech w piersiach widok.
Otwórz etap 4 na mapie turystycznej
Etap 5 – Neumannmühle-Schmilka
- Całkowita długość trasy: 13,5 km
- Orientacyjny czas przejścia: 7 godzin
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 556 metry
Piąty etap Ścieżki Malarzy biegnący przez Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej najpierw prowadzi w górę rzeki wzdłuż doliny Kirnitzschtal do młyna Buschmühle, następnie w kierunku Arnstein, gdzie znajdują się archeologiczne pozostałości średniowiecznego zamku skalnego. Następnie mijamy skały Kleinstein na których znajduje się punkt widokowy. Po krótkim odcinek drogi natychmiast odbijamy na szlak w kierunku skrzyżowania Mühlschlüchte. Dalej stromym urwiskiem skalnym podążamy do punktu widokowego Großer Pohlshorn. Po kilku kilometrach szlaku docieramy do punktu Katzstein z którego wchodzimy na szczyt Großer Winterberg, drugiej co do wysokości góry w Szwajcarii Saksońskiej (556 m n.p.m). Możemy tu skorzystać z wieży widokowej i restauracji. Malerweg prowadzi następnie w dół doliny Łaby do miejscowości Schmilka.
Otwórz etap 5 na mapie turystycznej
Edytuj i zaplanuj własną ścieżkę etapu 5
Pobierz trasę GPS etapu 5 do pliku GPX
Etap 6 – Schmilka-Gohrisch
- Całkowita długość trasy: 18 km
- Orientacyjny czas przejścia: 7 godzin
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 433 metry
W szóstym etapie Malerweg, należy przedostać się Schmilki promem rzecznym na drugi brzeg Łaby do przystanku stacji kolejowej Schmilka-Hirschmühle. Następnie szlakiem kierujemy się do miejscowości Schöna, dalej przez wzniesienie Wolfsberg, do miejscowości Reinhardtsdorf z wartym zobaczenia, pięknym kościołem w stylu wiejskiego baroku. Za wsią kierujemy się do punktu widokowego Kanigstein i omijając miejsocowość Kleinhennersdorf, docieramy i wchodzimy po schodach na skały Papststein. Po wejściu na szczyt wędrujemy z powrotem w dół, a następnie w górę na kolejną górę stołową Gohrisch (Stein) i stad schodzimy do Gohrisch.
Otwórz etap 6 na mapie turystycznej
Etap 7 – Gohrisch-Weißig
- Całkowita długość trasy: 18 km
- Orientacyjny czas przejścia: 7 godzin
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 442 metry
Siódmy, przedostatni etap zwiedzania Saskiej Szwajcarii wzdłuż Ścieżki Malarzy. Z uzdrowiska Gohrisch idziemy w kierunku miejscowości Pfaffendorf, a następnie skały Pfaffenstein, gdzie wchodzi się przez wąskie ucho igielne, stromym podejściem po drewnianych i żelaznych schodach. Na kolejny odcinek schodzimy w dół w kierunku wzgórza Quirl wokół którego poruszamy się skałkowym szlakiem i następnie droga prowadzi do miejscowości Königstein. Mijamy kościół miejski i idziemy wzdłuż Latzweg do podnóża Twierdzy Königstein. Tu małą uwaga – na zwiedzanie twierdzy należy zaplanować dodatkowe 2-4 godziny. Z twierdzm wychodzimy starą drogą forteczną i do miejscowości Thürmsdorf. W niej mijamy stary zamek oraz kaplicę Alexandra Thiele i wędrujemy skrajem lasu, wzdłuż wzniesienia nad Łabą do Weißig.
Otwórz etap 7 na mapie turystycznej
Edytuj i zaplanuj własną ścieżkę etapu 7
Pobierz trasę GPS etapu 7 do pliku GPX
Etap 8 – Weißig-Pirna
- Całkowita długość trasy: 13,8 km
- Orientacyjny czas przejścia: 5 godzin
- Wysokość najwyższego punktu trasy: 286 metrów
To już ostatni, ósmy etapie Malerweg, czyli Ścieżki Malarzy. Należy kierować się oznakowaniem z Weißig na skały Rauenstein, których grzbietem dotrzemy do miejscowości Stadt Wehlen / Pötzscha. Dalej z drogi odbijamy w lewo na czerwony szlakiem w kierunku miejscowości Naundorf, gdzie znajduje się Robert-Sterl-Haus – jedno z ważniejszych muzeów sztuki w Szwajcarii Saksońskiej. W centrum Naundorfu droga Malerweg prowadzi przez wysokie klify dawnych kamieniołomów do Bazy Królewskiej (Königsnase) i stacji kolejowej Obervogelgesang. Kierujemy się stamtąd wzdłuż trasy rowerower Euro Velo 7 w stronę Pirny, a następnie skręcamy w prawo pod górę do szlaku Canaletto, którym podążamy do centrum Pirny. Punktem końcowym jest Dom Canaletto na rynku.
Otwórz etap 8 na mapie turystycznej
Saksonia Szwajcarska w skrócie
- Saksonia Szwajcarska to region w Niemczech, położony nad rzeką Łabą, około 50 km na południowy wschód od Drezna.
- Region Szwajcarii Saksońskiej znany jest z malowniczych krajobrazów, skalnych formacji piaskowcowych i gór stołowych, które tworzą Góry Połabskie.
- Nazwa Saksonia Szwajcarska została wymyślona przez szwajcarskich malarzy romantycznych, którzy byli zachwyceni urodą tego miejsca i porównywali je do swojej ojczyzny.
- Największą atrakcją turystyczną tego regionu Saksonii jest kamienny most Bastei, który łączy skalne iglice i oferuje niezapomniane widoki na dolinę Łaby i okoliczne szczyty.
- Inne ciekawe miejsca do zwiedzania to Twierdza Königstein, zabytkowa warownia z XV wieku, która nigdy nie została zdobyta przez wroga, oraz Ścieżka Malarzy (inaczej Droga Malarzy), 116-kilometrowy szlak turystyczny, który prowadzi przez najpiękniejsze zakątki parku narodowego.
Piękna trasa. Robiliśmy dziennie 21-29km (ze względu na noclegi które rezerwowaliśmy na trasie). Warto zabrać ze sobą gotówkę, nie wszędzie można płacić kartą. Spokojnie do przejścia w butach nie trekingowych (np. wygodne adidasy), miękkie leśne podłoże w ponad 90%. podejścia i zejścia są łagodne, lub w niektórych miejscach ułożone stopnie kamienne, drewniane lub stalowe. Ze względu na promy przez rzekę, można wynająć nocleg w jednym miejscu na kilka dni jako bazę wypadową, i zwiedzić okolicę. Również można poruszać się na trasie pociągiem, zwiedzając dalsze zakątki wzdłuż Łaby.
Ciszymy się, że nasz przewodnik ułatwił Wam zwiedzanie Szwajcarii Saksońskiej! Do tego cenna uwaga, faktycznie, większość odcinków nie wymaga większego przygotowania fizycznego czy nadzwyczajnej sprawności. Potwierdza to widok na szlaku często osób starszych czy z małymi dziećmi. Udanych wycieczek!