Skalnik w Rudawach Janowickich oraz Ostra Mała to imponujące szczyty w który osiągają odpowiednio wysokości 945 i 935 metrów n.p.m. i są najwyższymi punktami Rudawskiego Parku Krajobrazowego – obszaru chronionego ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe.
Skalnik, Ostra Mała i Masyw Skalnika to najwyższa część Rudaw Janowickich. Zbudowana z granitów znajduje się w południowej części pasma. Skalnik zaliczany jest do Korony Gór Polski, przyciąga wielu turystów swoimi malowniczymi krajobrazami i różnorodnością szlaków turystycznych. Geologicznie Masyw Skalnika zbudowany jest z granitu karkonoskiego.
Trasa na Sklanik i Ostrą Małą w Rudawach Janowickich
Wędrówka na Skalnik nie jest zbyt wymagająca, co sprawia, że jest to idealne miejsce na rodzinne wycieczki. Nasza propozycja trasy prowadzi z miejscowości Strużnica.
Na szczycie Skalnika znajduje się skrzynka z pieczątką, która jest cenną pamiątką dla zdobywców Korony Gór Polski. Szczyt ten, choć zalesiony, stanowi ważny punkt na mapie miłośników górskich wędrówek. Na zboczach wzniesienia panującym gatunkiem drzew jest świerk pospolity z domieszka jarzębiny bliżej szczytu. Po drodze ze szczytu można podziwiać formację skalną Ostra Mała.
Ostra Mała i punkt widokowy oraz Konie Apokalipsy
Ostra Mała – szczyt (935 m n.p.m.) i punkt widokowy poniżej Skalnika, oddalony od niego o ok. 500 m, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na całe Rudawy Janowickie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską – jest to bodaj najlepsza prezentacja panoramy przedgórza Karkonoskiego w całych Sudetach.
W 1886 r. Towarzystwo turystyczne Riesengebirgsverein urządziło na szczycie Ostrej Małej platformę widokową na którą prowadzą wykute w skale schody. Ostra Mała do roku ok. 1940 była uznawana za najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Tuż przed wejściem na platformę widokową na Ostrej Małej mijamy równie ciekawą formację skalną – Konie Apokalipsy.
Trasa na Skalnik i punkt widokowy na Ostrej Małej ze Strużnicy
Nasza trasa turystyczna na Skalnik prowadzi z miejscowości Strużnica. Dla tych, którzy poszukują innej trasy na Skalnik, możliwe jest też podejście z Czarnowa, Kowar, Przełęczy pod Średnicą, a także z Mniszkowa czy Janowic Wielkich. Skalnik, mimo że nie oferuje szerokich panoram, ze względu na zalesienie, to jednak zachwyca swoją przyrodą i spokojem, będąc świadectwem piękna polskich gór.
Skalnik i Masyw Sklanika w Rudawach Janowickich – historia i osadnictwo
Turystyczne zagospodarowanie masywu Skalnika rozpoczęło się pod koniec XIX wieku, kiedy to wspomniane wyżej Towarzystwo Turystyczne Riesengebirgsverein wytyczyło szlaki, wybudowało platformę widokową na Ostrej Małej, niewielki schron leśny przy węźle szlaków na Skalniku oraz nie istniejącą już dziś wieżę widokową w jego najwyższym punkcie. Obecne szlaki turystyczne prowadzące na Skalnik od północy mają zupełnie inny przebieg.
Osadnictwo w Rudawach rozwinęło się już w średniowieczu. Drogi łączące osiedla leżące po obu stronach gór prowadziły przez przełęcze i omijały najwyższe wzniesienia trawersując zbocza skalnika. Miały swoje nazwy, które można nadal odczytać na wielu głazach usytuowanych na skrzyżowaniach i ważniejszych punktach orientacyjnych.
Gdzie się zatrzymać lub zaparkować samochód przed trasą na Skalnik?
Nasza trasa na szczyt Skalnika prowadzi z miejscowości Strużnica, gdzie znajduje się spory, brukowany bezpłatny parking, w nocy oświetlony, więc można tu pozostawić bezpiecznie samochód i po zmroku wygodnie zapakować swój ekwipunek.
Pogoda w Rudawach Janowickich i na Skalniku
Mapa i szlak Skalnik w Rudawach Janowickich?
Początek trasy w Strużnicy, niedaleko miasta Kowary.
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.