Słonecznik, znany również jako Kamień Południa, to jedna z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w Karkonoszach. Nasza trasa wiedzie z Karpacza na Słonecznik do Schroniska Odrodzenie.
Słonecznik położony jest na głównej grani pasma Karkonoszy, na zboczach Smogorni, mając za sąsiada Kocioł Wielkiego Stawu. Słonecznik to miejsce pełne tajemnic i legend, które przez wieki inspirowało mieszkańców okolicznych miejscowości. Słonecznik, zbudowany z granitu, wyrasta dumnie pośród wiecznie zielonej kosodrzewiny, a jego nazwa wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to słońce, pojawiające się nad skałą, wskazywało południe dla mieszkańców Pogórza Karkonoskiego. Mylna jest bardzo często stosowana nazwa i określenie: “Słoneczniki w Karkonoszach” – formacja skalna nie ma nic wspólnego z kwiatami czy roślinami.
Słonecznik – szlak z Karpacza do Odrodzenia
Dla turystów pragnących odwiedzić Słonecznik, dostępne są różnorodne trasy, które prowadzą przez malownicze zakątki Karkonoskiego Parku Narodowego. Najłatwiejsza trasa z Karpacza, przez Świątynię Wang na Słonecznik prowadzi żółtym szlakiem, który mimo iż miejscami jest stromy i wymagający, oferuje wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia.
Po drodze na Słonecznik żółtym szlakiem odwiedzamy również równie ciekawą formację skalną – Pielgrzymy. Warto również wspomnieć, że Słonecznik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, co oznacza, że wejście na jego teren jest płatne i wymaga zakupu biletu tuż przy wejściu na szlak w Karpaczu lub na Polanie (1067 m n.p.m.). Od Słonecznika do Schroniska Odrodzenie prowadzi czerwony szlak będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego (trasa do pobrania i mapa dostępna końcu wpisu).
Słonecznik w historii i kulturze
Słonecznik to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również ważny element kulturowy regionu. W przeszłości, skała ta była obiektem wielu lokalnych opowieści i mitów, w tym legendy o Duchu Gór, który miał tu swoje gniazdo. Co więcej, w 1942 roku, z okazji 80-tych urodzin noblisty Gerharta Hauptmanna, Słonecznik został przemianowany na „Głaz Gerharta Hauptmanna”, choć ta nazwa nie przyjęła się na stałe.
Dziś Słonecznik jest popularnym celem wycieczek, a jego unikalna budowa i położenie sprawiają, że jest doskonale widoczny z wielu miejsc w Karkonoszach. Jest to idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie przepięknych krajobrazów wschodniej i północno-wschodniej części Karkonoszy. Przygotowując się do wędrówki warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, ponieważ na Słoneczniku niemal zawsze wieje chłodny wiatr.
Schronisko Odrodzenie
Schronisko Odrodzenie jest jednym z największych i najbardziej znanych schronisk w Karkonoszach. Położone jest na wysokości 1198 m n.p.m. na Przełęczy Karkonoskiej, pomiędzy Małym Szyszakiem a Śląskimi Kamieniami. Zbudowane zostało w 1928 roku jako schronisko młodzieżowe o nazwie Rübezahl, czyli Duch Gór. W czasie II wojny światowej służyło jako ośrodek wypoczynkowy dla niemieckich oficerów, a po wojnie jako siedziba Wojska Ochrony Pogranicza. W 1949 roku zostało przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i otwarte dla turystów. W latach 60. XX wieku przeszło gruntowny remont i zyskało 139 miejsc noclegowych. Obecnie schronisko jest własnością PTTK i jest dzierżawione oferując przyjemne warunki odpoczynku oraz posiłki.
Schronisko Odrodzenie jako baza wypadowa
Schronisko Odrodzenie jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Karkonoszy zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Znajduje się przy Głównym Szlaku Sudeckim, który prowadzi od Karpacza do Szklarskiej Poręby przez Śnieżkę, Śnieżne Kotły i Szrenicę. Z Odrodzenia można także łatwo dotrzeć do Doliny Białej Łaby, Wodospadu Panczawy, Martinovej boudy czy Kozich Grzbietów. Schronisko oferuje piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Śnieżkę i Czeskie Skały.
– Do Odrodzenia docierają w dużej mierze prawdziwi turyści, a zimą narciarze. Przyjeżdżają samochodem od strony Szpindlerowego Młyna, parkują samochody po czeskiej stronie. Zimą trzeba do nas dojść, więc przypadkowe osoby raczej się nie zdarzają – mówi Piotr Kaczmarek, dzierżawca schronisk Odrodzenie i Na Hali Szrenickiej w rozmowie dla Nowin Jeleniogórskich.
Jak dotrzeć do Schroniska Odrodzenie?
Nasza trasa do Schroniska Odrodzenie prowadzi z Karpacza, przez Słonecznik i Pielgrzymy. Do Schroniska Odrodzenie można dojść również kilkoma innymi szlakami turystycznymi. Najkrótszy i najłatwiejszy prowadzi z Przesieki niebieskim szlakiem asfaltową drogą przez las (5,5 km). Inne możliwości to zielony szlak z Karpacza przez Świątynię Wang, Pielgrzymy i Samotnię (10 km) lub czerwony szlak z Szklarskiej Poręby przez Szrenicę i Śnieżne Kotły (14 km).
Mapa i szlak na Słonecznik z Karpacza do Schroniska Odrodzenie
Początek trasy w Karpaczu tuż obok Świątyni Wang. Samochód możemy zaparkować na jednym z pobliskich płatnych parkingów.
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.