Recenzja termosu Esbit. Podsumowujemy wieloletnie użytkowanie przez nas termosów marki Esbit: termos na napoje – model Vacuum Flask 1l i termos na żywność – Esbit Food Jug 1l. Mają za sobą tysiące kilometrów wycieczek i nadal są pełni funkcjonalne.
Termos Esbit – korzystamy z niego od wielu lat
Często przeglądając internety, fora turystyczne oraz grupy na Facebooku dopada nas wysyp pytań dotyczących najlepszego termosu na świecie na napoje czy też obiadowe. Z zainteresowaniem oczywiście śledzimy propozycje i odpowiedzi, jednak generalnie od lat nie mamy problemu, ani z wyborem marki, ani ze zmianą sprzętów z których korzystamy.

Termos Esbit – tylko podpowiadamy
Raz zakupione termosy marki Esbit służą nam nieprzerwanie od kilku już lat, praktycznie od czasu, kiedy pojawiły się w ogóle na rynku. Dlatego nie opisujemy tu sprzętu dopiero co wyjętego z pudełka czy zabranego raz na wycieczkę. Nie promujemy też jakoś specjalnie marki Esbit. Nie zależy nam na tym, by kogoś namawiać do wybrania tylko tej marki. Termosy Esbit najzwyczajniej na świecie robią nam swoją robotę i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Nie szukamy nowych, bo stare się zniszczyły lub nie trzymają temperatury. Nie szukamy też nowych, bo szukamy nowych. Dlatego jedynie podpowiadamy, że to świetnej jakości produkty i jeśli ktoś szuka odpowiedniego termosu dla siebie, to śmiało może się zdecydować na termos Esbit.
Fueled by Obiad w Termosie
Korzystamy z termosów obiadowych Esbit przez cały rok, podczas wycieczek outdoorowych średnio 2-3 razy w miesiącu. Czasem częściej. Zdarza się też zabierać obiad w termosie do pracy, przynajmniej raz w tygodniu. Z termosów żywnościowych wykorzystujemy model Esbit Food Jug o pojemności 1 litra. Rzadko, raz na trzy-cztery miesiące bierzemy ze sobą model o pojemności 0,75 litra. Wrzucamy do plecaka i taszczymy po górach lub w czasie jazdy na rowerze.

Jak długo termos Esbit Food Jug trzyma właściwą temperaturę
Jeśli chodzi o trzymanie temperatury posiłku w termosie Esbit Food Jug, to przy temperaturach otoczenia pow. 10-15 stopni Celsjusza generalnie nie ma tematu. Posiłek włożony wczesnego rana, wypełniający objętość termosu po brzegi, późnym wieczorem, przy nieotwieranym termosie jest jeszcze gorący. Rano więcej niż ciepły. Przy niższych temperaturach na plusie, efekt jest podobny.
Przy temperaturach lekko poniżej zera termos utrzymuje bardzo gorący posiłek przynajmniej przez 7-8 godzin, nadal przy założeniu, że termos nie był ani razu otwierany. Kiedy temperatura otoczenia spada do -10, -15 stopni termos utrzymuje bardzo gorący posiłek przynajmniej 5-6 godzin, w zależności od warunków podczas przenoszenia i czy był wystawiony na stałe działanie zewnętrznej temperatury.
W termosie Esbit trudno ostudzić zawartość
Za określenie bardzo gorący posiłek rozumiemy jego temperaturę porównywalną z chwilą zamykania w termosie. Od podanego przez nas przedziału czasowego musi upłynąć jeszcze parę lub wiele godzin by zawartość termosu całkowicie ostudzić. Dlatego nie zdarzyło się nam jeszcze, w jakichkolwiek warunkach, by kiedykolwiek do tego doszło. Podczas naszych jednodniowych lub dwudniowych wypadów, w ostateczności posiłek był co najmniej ciepły.

Napojowy termos Esbit Vacuum Flask – jak długo trzyma temperaturę
W przypadku Esbit Vacuum Flask korzystamy z modelu o pojemności 1 litra. Pod względem utrzymywania temperatury napojów moglibyśmy generalnie powtórzyć wszystko to, co w przypadku Esbit Food Jug i przypieczętować niedawną historią: termos z herbatą zalaną o godzinie 10 rano pierwszego dnia otworzyliśmy dopiero następnego dnia w południe, w tym czasie zaliczając 14 km szlak zimowy. Napój był jeszcze gorący!
Użytkowanie termosów Esbit
W kwestii użytkowej opisywanych modeli podobnie, zbyt wielu różnic nie ma. Termosy, tak model Esbit Food Jug, jak i Exbit Vacuum Flask, poza pojemnością i proporcjami generalnie niczym się nie różnią. Jedna sprawa do której możemy się przyczepić, a w zasadzie nawet się już do niej przyzwyczailiśmy, to fakt, że termosy malowane – nie ważne jakim kolorem – prędzej czy później stracą farbę. Po dwóch, trzech miesiącach pomagamy jeszcze szczotką drucianą żeby wygolić stalową obudowę do żywej. I to bez względu na to, czy myjemy termosy w zmywarce (my przeważnie tak) czy wodą z płynem. Ten model tak ma i dlatego takie golasy prezentują się na naszych fotografiach. Z resztą, termosy Esbit malowane matową farbą, mimo jej antypoślizgowych właściwości, są niemiłe w dotyku (chociaż to subiektywne odczucie), ale faktycznie, trzeba przyznać, że zimą, szczególnie w rękawiczkach zdecydowanie pewniej leżą w dłoni.
Charakterystyczne dla marki, pomarańczowe tworzywo sztuczne w przykrywkach i korkach jest doskonałej jakości. Tutaj również, ani z zakrętką w modelu obiadowym termosu Esbit, ani z kapslem w modelu napojowym nigdy nie było i do tej pory nie ma kłopotów lub nie zdarzyła się jakakolwiek nieszczelność.

Czy warto zainwestować w termos marki Esbit
Cóż, w chwili pisania testu termosu Esbit, tj. naszego sprawozdania, mamy jesień, idzie zima. Trafiamy w internecie na informacje o nowych modelach termosów znanych marek, kolejnych markach termosów o przedziwnych nazwach i pochodzeniu, a my szykujemy nasze dzielne Esbity do zaplanowanej już wycieczki na weekend i będzie, jak zwykle – Fueled by Obiad w Termosie i herbata z cytryną.
Może zainteresuje Cię również
Magazyn turystyczny – przykład udanego projektu wydawniczego
Tym razem odwiedzimy ciepłe i bardziej egzotyczne miejsce. Zapraszamy na wyspę Lombok i artykuł o tym, jak powstał magazyn turystyczny Best in Lombok, który który miałem okazję zaprojektować dla indonezyjskiego wydawnictwa.</p