Poradnik o tym, skąd pobrać najlepsze i darmowe mapy dla urządzeń GPS Garmin, takich jak podręczne nawigacje Etrex, GPSmap i zegarki Fenix, Forerunner. Mapy są przez nas sprawdzone, a lista serwisów obejmuje mapy dla turystyki pieszej i rowerowej.
Od wielu lat korzystamy z nawigacji Garmin Etrex i GPSmap. To wytrzymałe urządzenia, które można zabrać wszędzie, by stale móc śledzić swoją dokładną pozycję, nie martwiąc się o poziom baterii, jak w smartfonie, oraz długość przebytej trasy, czasu do jej pokonania itp. Mapy papierowe, mimo zamiłowania i sentymentu do nich, traktujemy jako element poglądowy. Nawigacja przydaje nam się też podczas wypadów rowerowych, szczególnie na nieznanych górskich trasach – dzięki niej możemy kontynuować jazdę bez zatrzymywania i ustalania właściwego szlaku.
Darmowe mapy lub komercyjne – jakie wybrać?
Oczywiście, samo urządzenie – jakie by nie było doskonałe – na nic się zda, jeśli nie zaopatrzymy go w stosowne mapy. Z pierwszych, jakich korzystaliśmy były to oczywiście oryginalne i dodatkowo płatne mapy TopoActive Garmina. Kosztowały krocie, ale rekompensowały zakup wielu map papierowych i były trwalsze. Po czasie okazały się jednak mocno nieaktualne, a harmonogram ich aktualizacji przez producenta przyprawiał o ból głowy. Ponadto, po jakimś czasie korzystania z urządzenia GPS, wzrósł nasz apetyt i wymagania względem szczegółowości i zawartych informacji w komercyjnych mapach Garmina. Stąd zaczęły się poszukiwania alternatywy i wkrótce wyszło, że jest ich całkiem sporo, chociaż dopiero niedawno, pojawiły się tak doskonałe i dopracowane mapy, które działają niemal natychmiast i w stu procentach spełniają nasze oczekiwania. Ponadto wszystkie mapy są darmowe.
Skąd pobrać darmowe mapy dla Garmin GPS
Poniżej przedstawiamy listę adresów, skąd można pobrać i zainstalować darmowe mapy do urządzeń Garmin. Bazą wszystkich map jest projekt OpenStreetMap (wszystkim zainteresowanym, jak przebiega pracą przy tworzeniu tych map polecam stronę Tygodnika OSM).
- garmin.v0174.net – nasz typ! Testowaliśmy mapy turystyczne dla urządzeń Garmin od kilku różnych dostawców, ale w końcu wybraliśmy właśnie te i korzystamy z nich niezmiennie już od kilku lat. Działają znakomicie na urządzeniach Garmin Etrex 20, Garmin Etrex 30, Garmin GPSmap 62s i Garmin GPSmap 64s. Dostępne są mapy wraz z oznaczonymi szlakami turystycznymi dla prawie wszystkich krajów Europy i ponad dziesięciu krajów Azjatyckich. Mapy są obecnie generowane automatycznie, raz na parę tygodni, co jest wystarczające dla większości zastosowań.
- garmin.vasam.cz – nieco zmodyfikowane mapy na bazie powyższych, zawierają względem nich dodatkowe szczegóły, takie jak: znaki turystyczne (w tym drogowskazy), ścieżki rowerowe, linie warstwicowe wraz z danymi wysokościowymi i inne dodatkowe informacje turystyczne. Mapy są aktualizowane nieregularnie, można jednak na GitHubie znaleźć projekt, tak by uruchomić go na własnym serwerze.
- garmin.opentopomap.org – typowo turystyczna mapa, z bardzo przejrzystym interfejsem i to główny jej atut. Zawiera kraje niemalże całego świata. Aktualizowana jest kilka razy w tygodniu.
- frikart.no – norweski projekt darmowych map państw całej Europy plus kilku wysp satelickich. Początkowo mapy te nie miały znaleźć się w naszym zestawieniu z uwagi na brak oznaczeń dla konkretnych szlaków turystycznych. Jednak trudno nie docenić tych map z uwagi na ich doskonałą szczegółowość, przyjaźnie dla oka zaprojektowaną kolorystykę i bieżące, cotygodniowe aktualizacje. Poza krajami, mapy podzielone są na wersje: drogową, topograficzną letnią i zimową, dodatkowe wersje kolorystyczne i osobne, dokładne mapy samych ścieżek pieszych do wykorzystania z innymi mapami. Do pobrania mamy wersję gotową do umieszczenia w pamięci urządzenia nawigacji, zegarka Garmin lub wersje instalacyjne dla MapSource / BaseCamp. Mapy Frikart.no mamy zainstalowane jako zapasowe mapy względem map od v0174.net z punktu pierwszego naszego zestawienia.
- alternativaslibres.org/en – kolejna mapa o pokryciu niemal całego Świata, która poza przygotowaniem dla urządzeń przenośnych, została również zoptymalizowana do urządzeń stacjonarnych w samochodach i zapewnia możliwość wyznacznia tras. Zawiera osobne wersje gotowe do instalacji w urządzeniu Garmin, jak również dla QMapShack i aplikacji Android.
- velomap.org – projekt map dla rowerzystów. Interfejs mapy zoptymalizowany do wyświetlania tylko najistotniejszych informacji podczas jazdy, do tego oferuje aż sześć różnych stylów. Bazą mapy jest openmtbmap.org. Do instalacji map w urządzeniu wymagany jest BaseCamp Garmin.
- gmaptool.eu/pl/content/mapy-dla-garmin-fenix – mapa dedykowana użytkownikom zegarków Garmin Fenix, które wyposażone są w minimum 20MB pamięci, ponieważ tylko tyle wystarczy, by móc zainstalować te specjalnie zoptymalizowane pod kątem objętości mapy, nawet w starszych modelach zegarków: Garmin Tactix, Garmin Quatix i Garmin Fenix 2.
- garmin.osmapa.pl – nasz rodzimy projekt, oferujący doskonałej jakości, stale aktualizowaną mapę Polski, wraz z dodatkowymi warstwami szlaków turystycznych i warstwic. To również kolejna mapa, zawierająca wersję o zminimalizowanej symbolice, przygotowana dla użytkowników zegarków Garmin Fenix 6 (poza podstawowymi modelami), Garmin Fenix 5 Plus, Garmin Quatix 6, Garmin Fenix 5x i Garmin Forerunner 945.
- ump.waw.pl – mapa „prawie całej Polski”. Produkt krajowy, stale w wersji rozwojowej, ale oferujący całkiem dobrą mapę tworzoną przez zapalonych entuzjastów. Mapa zawiera do zainstalowania osobno szlaki, jak również kilka konwersji dla urządzeń innych niż GPS Garmin.
Mapa Garmin – Unicode Maps i Non-Unicode Maps
W tym miejscu należy wspomnieć o pewnym szczególe, istotnym dla użytkowników najnowszych urządzeń Garmina i wszystkich wydanych po roku 2006, np: GPS Maps 64, Etrex 20x/30x (tzw. etrex z x-em), Etrex Touch, Edge 520, 820, 1000 itp. Mianowicie odbiorniki te nie obsługują map w wersji kodowania znaków Unicode (kodowaniem międzynarodowych znaków). W efekcie, instalując takie mapy otrzymamy komunikat:
Can’t Authenticate Maps
lub
Can’t Unlock Maps error on an Approach Device
Jest to spowodowane celowym działaniem firmy Garmin, ograniczającej w pewien sposób możliwość instalowania darmowych map na rzecz map producenta. Nie ma to oczywiście żadnego związku z jakąkolwiek wadą map z innych źródeł czy uszkodzeniem urządzenia. Wymagane jest zwrócenie uwagi, czy instalowane mapy są w standardzie kodowania znaków Non-Unicode, a taki właśnie jest wspierany przez najnowsze odbiorniki.
Mapy, które szczególnie polecamy, czyli garmin.v0174.net, autor na naszą prośbę przygotował w standardzie Non-Unicode. Pozostałe z listy pozwalają na wybór kodowania lub są w trakcie przygotowania do Non-Unicode.
Może zainteresuje Cię również
Czasopisma górskie, magazyny outdoorowe i turystyczne
Przegląd kilkunastu publikacji dostępnych na naszym rynku wydawniczym, w tym płatne oraz darmowe czasopisma w formie cyfrowej. Jest też kilka tytułów zagranicznych wartych polecenia każdemu miłośnikowi górskich wędrówek i outdooru.
Planowanie wycieczek i przygotowanie trasy
Dwa słowa jeszcze na temat samego planowania trasy. Osobiście korzystamy z urządzeń GPS Map 62s i z serii Garmin Etrex, tj. 20 i 30, które znakomicie sprawdzają się w bieżącej nawigacji, wyznaczaniu kursu, pozycji i podawaniu w czasie rzeczywistym wielu innych danych, ale nawet na bardziej zaawansowanych podręcznych modelach dość topornie przygotowuje się pełną ścieżkę trasy. My w tym celu wykorzystujemy i serdecznie polecamy czeski serwis Mapy.cz (patrz też artykuł: Mapy turystyczne Mapy.cz – najlepszy edytor tras i serwis dla odkrywców). Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to bodajże najlepszy serwis na świecie do planowania, przeglądania i odkrywania wycieczek w całej Europie, jak też poza nią, szczególnie, jeśli w tym celu korzystamy ze ścieżek turystycznych oznakowanych lub nie. Gotową trasę możemy jednym kliknięciem eksportować do pliku GPX, a następnie wykorzystać do nawigacji przez urządzenie GPS.
Geocaching
Poza wyznaczaniem i śledzeniem trasy wycieczek, dodatkowe urządzenie GPS i wraz z mapami przydaje nam się również do gry terenowej Geocaching, której staliśmy się niedawno fanami, polegającej na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) schowanych wcześniej przez innych uczestników zabawy. Uwielbiamy Geocaching za umieszczanie skrytek często w miejscach ciekawych, a jednocześnie nie odwiedzanych przez turystów, na które inaczej nigdy byśmy nie trafili. Często opis skrytki (listing) dostarcza informacji o miejscu wraz z jego osobliwościami i atrakcjami, a w niektórych przypadkach interesujące jest zadanie związane z odnalezieniem skrytki.
Może zainteresuje Cię również
Mapy turystyczne Mapy.cz – najlepszy edytor tras i serwis dla odkrywców
Z artykułu dowiesz się o tym, jak działają Mapy.cz i jakie są ich możliwości, o konkurencyjnych rozwiązaniach map outdoorowych, o mapach dla osób słabowidzących lub niewidzących.
Cześć
Fajny wpis o mapach do garmina, szczególne dzięki za info o unicode.
Bardzo jestem ciekawy co przekonało was do v0174, kiedy w vasam dodatkowo macie pięknie zaznaczone szlaki rowerowe a w mniejszych powiększeniach, pięknie separuje drogi główniejsze od podrzędnych? v0174 chyba jest znacznie mniej czytelna, jednak sam mam problem z określeniem która lepsza 🙂
Tych dwóch używam raczej do turystyki pieszej. Na rower w moim przypadku znacznie lepiej sprawdza się velomap. Czytelność przy wyższym oddaleniu jest super, pozwala określać trasę w locie jadąc na „azymut”
4 – https://openmaps.eu/ chyba można z listy usunąć strona jest nieaktywna a na profilu facebook autorów można znaleźć deklaracją, że projekt nie będzie kontynuowany.
Niedawno odkryłem jeszcze fajne mapy topo ,których nie macie w zestawieniu: http://www.frikart.no/
Ciekawie są oznaczone punkty turystyczne, nie da się przegapić na trasie. Gdyby tylko miała kolorowe szlaki jak v0174 i vasam.
Racja, dziękuję za informację o nieaktualnym projekcie. Mapy frikart.no również testowaliśmy, ale właśnie ze względu na brak oznaczeń szlaków turystycznych nie uwzględniliśmy ich wcześniej w zestawieniu. Trudno o nich jednak nie wspomnieć, tym bardziej, że z nich również korzystamy.